Tvrdí to aspoň nová kniha, ktorej autorom je David Yi – spisovateľ a zakladateľ e-shopu s prostriedkami starostlivosti o pleť bez rozdielu pohlavia Very Good Light.
„Po celé stáročia to bolo, ako hovoriť o kozmetických proprietách kráľa alebo estetike slávneho vládcu znamenalo, že boli menej mocní,“ povedal David Yi.
Vo svojej knihe Pretty Boys: Legendary Icons Who Redefined Beauty (Pohľadní chlapci: Legendárne ikony, ktoré zmenili definíciu krásy) dospel k záveru, že história opomína skrášľovacie rituály vodcov a vládcov v snahe filtrovať minulosť modernou prizmou heteronómnych noriem.
Čítajte aj Archeologický výskum ukázal, že muži a ženy sa v starom Ríme stravovali odlišne„Mnoho historikov sa obáva, že muži, ktorých študovali a uctievali, budú zbavení svojej dôstojnosti, alebo možno dokonca pokladaní za menej mocných, keby sa zistilo, že mali vášeň pre to, aby vyzerali pekne,“ povedal Yi.
Vo svojej knihe píše o moderných priekopníkoch mužskej krásy, ako je americký herec Billy Porter, kórejská chlapčenská popová skupina BTS alebo filipínsko-americký YouTuber a make-upový umelec Patrick Starrr. Odhaľuje ale aj šokujúce historické tajomstvo o skrášľovacích praktikách, ktoré rúca mýtus, že sa mužský make-up stal fenoménom až vďaka britskému spevákovi Davidovi Bowiemu prevtelenému do Ziggyho Stardusta.
V skutočnosti sa mužské skrášľovanie datuje až do praveku. Archeologické vykopávky, ktoré v roku 2010 vykonával profesor João Zilhão z Bristolskej univerzity, priniesli nečakaný objav.
Čítajte aj Do Atlantiku pri španielskych brehoch sa vracajú vráskavce obrovské„Neandertálci okrem iného brúsili pyrit a trblietavé kamene, aby vzniknutý prášok používali na zvýraznenie svojich rysov,“ uviedol Yi. „To dokazuje, že boli viac než len mračiace sa bytosti s výrazným, nízkym obočím a nízkym IQ,“ dodal.
Tiež Vikingovia mali vlastné skrášľovacie sady s pinzetami, klieštikmi na nechty, tyčinkami na čistenie uší a špáradlami. Yi hovorí, že Vikingovia boli skutoční Adonisovia posadnutí krásou. „Mali špeciálne kefy na vlasy a na fúzy vyrobené z kostí, parožia, dreva a slonoviny. Fúzy si hydratovali šampónom vyrobeným zo špeciálnych olejov, bukového popola a kozej masti.“
Čítajte aj Vedci objavili najsevernejší ostrov svetaV 70. rokoch 18. storočia spoločnosť šokovali muži, ktorí sa inšpirovali talianskym štýlom a nosili okázalé šaty, vysoké parochne a líčidlá. Prezývali ich „macaroni – makaróny“. „Ohromili Veľkú Britániu svojimi priliehavými odevmi, väčšími parochňami a bledými, napudrovanými tvárami,“ uviedol Yi. Vtedy vznikli časopisy, hry a umenie venované týmto „makarónom“.
Devätnáste storočie prinieslo rozmach kozmetických produktov pre mužov inšpirovaných francúzskym kráľom Ľudovítom XIV., ktorý normalizoval používanie rúžu, parochní a púdrov pre mužov. „Počas tejto doby bol mužský vzťah s krásou pozitívny a zdravý,“ povedal Yi.
Čítajte aj Vedci objavili pozostatky dosiaľ neznámeho štvornohého predchodcu veľrýbNetrvalo dlho a postoje sa zmenili. „Vieme, že v tom čase vznikla rodová binárnosť. V 30. rokoch 20. storočia britský psychológ, psychoanalytik a spisovateľ John Flügel tento zlomový okamih nazval ‚Veľkým mužským sebazaprením‘. Identita začala byť definovaná a oddelená rodovou binárnosťou. Bola to doba, kedy sa muži vzdali svojho nároku byť pokladaní za krásnych a zamerali sa len na to, aby boli užitoční,“ dodal Yi. „Krása bola od tejto chvíle pokladaná za frivolnú.“
Z toho sa podľa jeho slov zrodila najnudnejšia éra vôbec – viktoriánska éra – ktorá vysala z osobného prejavu všetku zábavu. Zostalo len ponuré oblečenie a strohé správanie. V tej dobe tiež zákon z roku 1885 stanovil, že „muži pristihnutí s kozmetikou na tele majú byť odsúdení k núteným prácam a výprasku paličkou“.