Nie je pravda, že očkovanie spôsobuje zmeny v krvných bunkách

Tisíce používateľov Facebooku zdieľali koncom augusta nemecké video, v ktorom odporcovia očkovania tvrdili, že sa objavili vážne zmeny v krvných bunkách zaočkovaných pacientov.

13.10.2021 12:36
Nemecko očkovanie Covid-19  video HOAXAFP Foto: ,
Podľa odborníkov však metódy použité v experimente na videu nespĺňajú základné lekárske normy, a preto ich výsledok nemožno považovať za dôkaz, že vakcíny predstavujú zdravotné riziko.
debata (39)

Poukázali aj na údajnú prítomnosť „kovových“ častíc vo vzorkách krvi a tvrdili, že vakcíny môžu spôsobiť rakovinu. Podľa odborníkov však metódy použité v experimente na videu nespĺňajú základné lekárske normy, a preto ich výsledok nemožno považovať za dôkaz, že vakcíny predstavujú nejaké zdravotné riziko. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

rana, krv, náplasť, päta, poranenie, zranenie, dezinfekcia Čítajte aj Čína otestuje desaťtisíce krvných vzoriek z Wu-chanu, hľadať bude pôvod covidu

V uvedenom videu okrem iných vystupujú Bärbel Ghitalla, Axel Bolland a Elmar Becker. Bärbel Ghitalla je alternatívnou prírodnou liečiteľkou v nemeckej spolkovej krajine Porýnie-Falcko. Podľa jej vlastnej webovej stránky pracuje ako zdravotná sestra a v rámci svojich služieb poskytuje tzv. analýzu živej krvi.

Očkovanie / Vakcína / Covid / Koronavírus / Čítajte aj Štúdia: Očkovanie znižuje riziko hospitalizácie u ľudí nad 50 rokov o 90 percent

Alex Bolland je praktický lekár špecializujúci sa na prírodné liečiteľstvo a vo videu spomína problémy svojich pacientov po očkovaní proti Covidu-19. Elmar Becker je aktívnym členom organizácie Klagepaten, sympatizujúcej s antivakcinačným hnutím Querdenker.

Všetci vo videu tvrdia, že v skúmaných krvných vzorkách zaočkovaných osôb objavili nezvyčajné formácie buniek, ktoré sú podľa nich dôsledkom očkovania.

Mikroskopické zábery krvných zoskupení objavujúce sa vo videu však nemajú podľa profesora medicíny Carstena Müller-Tidowa žiaden klinický význam. „Navyše tu nemožno vidieť nič zmysluplné, pretože skúmaná krv nebola správne zafarbená,“ uviedol pre AFP primára Oddelenia hematológie, onkológie a reumatológie Univerzitnej nemocnici v Heidelbergu.

vakcina covid nosovy sprej Čítajte aj Vysoká zaočkovanosť neznamená automaticky menej covidu, ukázal výskum

Pre správnu diagnózu je podľa neho potrebné krv rozotrieť na mikroskopické sklíčko a zafarbiť pomocou špeciálnej techniky: „Bez rozotrenia, zafarbenia a antikoagulácie sa krv zrazí a nemožno nič pozorovať,“ dodal Müller-Tidow.

S tým súhlasí aj Alexander Lerchl, profesor biológie na Jacobsovej univerzite v Brémach. „Nevidím tu nič patologicky relevantné. Po prvé sú snímky nekvalitné a po druhé obsahujú rôzne neznáme prvky (Prach? Vlasy? Poškriabané sklíčko?), uviedol pre AFP. Oslovení vedci vyvrátili napríklad aj iné tvrdenie objavujúce sa vo videu, že vakcíny "urýchľujú“ rakovinu, lebo očkovanie údajne na dva týždne vyradí z prevádzky imunitný systém.

ivermectin, ivermektín Čítajte aj BBC: Ako falošná veda vytvorila ivermektín, „zázračný“ liek na Covid-19

Timm Dauelsberg, riaditeľ Kliniky pre onkologickú rehabilitáciu pri Univerzitnej nemocnici vo Freiburgu pre AFP uviedol: „Metastáza rakovinových buniek je veľmi komplexný proces. V momente, keď nádor dosiahne určitú veľkosť, sa jednotlivé nádorové bunky začnú oddeľovať od nádoru a pomocou novovytvorených žiliek odplávajú krvným riečiskom k novému cieľu. Dodnes nebola veda schopná zistiť, čo je spúšťačom toho, že sa rakovinové bunky oddelia od pôvodného nádoru. Táto otázka je pre výskum rakoviny mimoriadne dôležitá, pretože lepšie pochopenie procesu metastázovania môže otvoriť nové terapeutické možnosti“.

Profesor Müller-Tidow k tomu dodal: „Neexistuje dôkaz o tom, že vakcíny urýchľujú vývoj rakoviny. Naopak, mnoho vakcín, ako napríklad tá proti hepatitíde B či papilomavírusu, pôsobí ako prevencia“.

Nemecká Spoločnosť pre hematológiu a zdravotnú onkológiu (DGHO) napríklad pacientom s rakovinou výslovne odporúča očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

39 debata chyba
Viac na túto tému: #facebook #pacienti #video #hoax #Covid-19 #krvné bunky