Filmový štáb sa po návrate z ISS podrobí rehabilitácii v Hviezdnom mestečku

Kozmická loď Sojuz MS-18 s ruským filmárskym tímom, ktorý vo vesmíre nakrúcal zábery pre nový film s pracovným názvom Výzva, pristála v nedeľu v Kazachstane.

17.10.2021 20:46
debata

Agentúra TASS podvečer informovala, že herečku Juliju Peresiľdovú a režiséra Klima Šipenka spolu s ruským kozmonautom Olegom Novickým previezli z Kazachstanu do Hviezdneho mestečka v Moskovskej oblasti, kde podstúpia lekárske vyšetrenia a rehabilitáciu.

V Centre výcviku kozmonautov Jurija Gagarina predtým pre agentúru TASS uviedli, že dĺžka rehabilitácie bude závisieť od kondície účastníkov letu. Po krátkych letoch zvyčajne trvá asi týždeň.

Rusko, Sojuz, vesmír, film, ISS Čítajte aj Z vesmírnej stanice sa vrátili ruskí filmári, ako prví nakrúcali v kozme

Generálny riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin pripustil, že rehabilitácia Novického môže byť dlhšia, pretože má za sebou dlhý pobyt vo vesmíre. Novickij bol na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) od 9. apríla.

Peresiľdová a Šipenko strávili na obežnej dráhe 12 dní a na palube ISS nakrútili materiál pre vôbec prvý hraný film, ktorý vznikol vo vesmíre. Dráma s pracovným názvom Výzva je príbehom o lekárke, ktorá letí na obežnú dráhu, aby zachránila astronauta.

Film je spoločným projektom agentúry Roskosmos, Prvého (TV) kanála a štúdia Yellow, Black and White.

Do nakrúcania sa zapojili aj ruskí kozmonauti Anton Škaplerov, Oleg Novickij a Piotr Dubrov. Škaplerov a Dubrov zostávajú na ISS do jari budúceho roku.

blog soyuzms19 launch 1005219 Čítajte aj Rusi predbehli Toma Cruisa. Pristáli na ISS a natočia prvý film vo vesmíre

Rusi týmto projektom prvého „živého“ nakrúcania vo vesmíre predbehli Spojené štáty. Záujem o takýto projekt má totiž aj americký herec Tom Cruise, ktorý by mal na nakrúcanie v kozme prepraviť raketou spoločnosti SpaceX.

Návratový modul Sojuz MS-18 s dvojicou filmárom a Novickým pristál v nedeľu o 07.35 h moskovského času v Kazachstane, odkiaľ ich previezli lietadlom na vojenské letisko Čkalovskij v Moskovskej oblasti.

debata chyba
Viac na túto tému: #ISS #film #kozmonauti #filmári #Hviezdne mestečko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy