Spánok k životu potrebujeme. Ak zle spíme, väčšinou vstávame unavení, máme zníženú pozornosť, sme nesústredení. Spánok je jednoducho prospešný pre každý aspekt nášho organizmu, dokonca vraj zlepšuje pamäť.
Všeobecné odporúčania The National Sleep Foundation, týkajúce sa spánku, sú rozdelené do deviatich vekových skupín. Každá skupina má svoju odporúčanú optimálnu dĺžku spánku. Tieto všeobecne odporúčané hodnoty sa môžu u jedincov líšiť, nezohľadňujú individuálne potreby.
Čítajte aj Zdriemnutie počas dňa. Škodí, alebo pomáha. Tretí bod vás prekvapíPre optimálnu dĺžku spánku treba tiež zohľadniť napr. celkový zdravotný stav či každodenné aktivity. Okrem kvantity spánku je dôležitá aj jeho kvalita, často prerušovaný spánok nie je kvalitný. Ako dlho spať? Úrad verejného zdravotníctva SR zverejnil tabuľku, v ktorej zistíte, ako dlho by sme mali spať:
Venujte náležitú pozornosť zdravému a dostatočnému spánku. Jeho význam často nedoceňujeme. Nedostatok spánku sa následne prejavuje nielen fyzickými, ale aj psychickými zmenami.
Nedostatok spánku spôsobuje:
• oslabenie imunitného systému,
• nervozitu, úzkosť,
• zhoršenú pamäť a koncentráciu.