12 dôvodov, prečo piť kávu

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete. A, navyše, jej pitie prospieva zdraviu. Štúdie dokazujú, že "kávičkári" majú nižšie riziko niektorých druhov závažných ochorení.

31.10.2021 06:00
kava kavičkar Foto:
debata (14)

„Nakoľko káva prináša telu množstvo pozitívnych látok a vďaka kofeínu podporuje spaľovanie tukov, má tak v zdravom jedálničku rozhodne svoje pevné miesto,“ hovorí výživová poradkyňa Monika Rychlovská Tělupilová.

1. Budete bystrejší a plní energie

Vďaka obsiahnutému kofeínu zvyšuje káva hladinu energie. Kofeín je najčastejšie konzumovaná psychoaktívna látka na svete. Po vypití šálky kávy je kofeín absorbovaný do krvi a následne putuje do mozgu, kde zvyšuje množstvo niektorých neurotransmiterov, čo vedie k lepšiemu výkonu. Káva tak zlepšuje pamäť, náladu, zvyšuje bdelosť a dodáva energiu.

vojak Čítajte aj Urobila povinná vojenčina z chlapcov chlapov? Alebo prerod v muža pod dohľadom režimu

2. Pomáha spaľovať tuky

Kofeín sa nachádza takmer v každom komerčnom doplnku stravy na spaľovanie tukov. Štúdie ukazujú, že kofeín môže zrýchliť metabolizmus o 3 až 11 %. Majte však na pamäti, že ak pijete kávu dlhodobo a vo väčších dávkach, môžu jej účinky postupne strácať svoju intenzitu, pretože si na nich organizmus postupne zvyká.

3. Môže zlepšiť fyzický výkon

Kofeín zvyšuje hladinu adrenalínu v krvi, čo je hormón, ktorý telo pripravuje na telesnú námahu. Vďaka kofeínu môžete zlepšiť svoju fyzickú výkonnosť v priemere o 10 až 12 %. Ak netrpíte vysokým krvným tlakom, vyskúšajte si dať pred cestou do fitka šálku kávy a uvidíte, ako vás „nakopne“.

4. Obsahuje základné potrebné živiny

Kávové zrná sú bohatým zdrojom mikronutrientov. Jedna bežná šálka kávy obsahuje riboflavín (vitamín B2), kyselinu pantoténovú (vitamín B5), mangán, draslík, horčík a niacín (vitamín B3).

5. Môže znížiť riziko vzniku cukrovky 2. typu

Cukrovka 2. typu je zdravotným problémom, ktorý postihuje milióny ľudí po celom svete. Vyznačuje sa zvýšenou hladinou cukru v krvi spôsobenou inzulínovou rezistenciou alebo zníženou schopnosťou vylučovať inzulín. Štúdie dokazujú, že milovníci kávy majú o 23 až 50 % nižšie riziko vzniku tohto ochorenia.

6. Môže vás chrániť pred Alzheimerovou chorobou a demenciou

Alzheimerova choroba je najčastejšie neurodegeneratívne ochorenie a celosvetovo najčastejšia príčina demencie, ktorý najčastejšie postihuje ľudí nad 65 rokov. Okrem pravidelného cvičenia a zdravého stravovania, môže aj pitie kávy prispieť ku zníženiu výskytu tohto ochorenia.

Dreveny kriz s vyrezavanou strieskou a ornamentalnou vyzdobou  Papradno. Foto J. Vareka  1954. Čítajte aj Náš život je vraj naplánovaný nadprirodzenými silami

7. Môže znížiť riziko vzniku Parkinsonovej choroby

Parkinsonova choroba je druhou najčastejšou neurodegeneratívnou chorobou a je spôsobená úbytkom neurónov generujúcich dopamín v našom mozgu. Aj v týchto prípadoch bolo pitie kávy preukázané ako prospešné a znižujúce výskyt tejto choroby.

8. Môže ochrániť vašu pečeň

Pečeň je orgán, ktorý plní stovky dôležitých funkcií. Hospodári s energiou, tvorí žlč, zásobuje telo živinami a vitamínmi, a zároveň odstraňuje jedovaté látky. Veľmi závažným ochorením je cirhóza pečene. Ľudia, ktorí pijú približne 4 šálky kávy denne, majú až o 80 % nižšie riziko cirhózy pečene.

9. Dokáže bojovať s depresiou

Depresia je závažná duševná porucha, ktorou trpí čoraz viac ľudí. Štúdia z roku 2011 dokazuje, že ženy, ktoré vypili približne 4 šálky kávy denne, mali o 20 % nižšie riziko depresie.

10. Môže znížiť riziko určitých typov rakoviny

Pravidelné pitie kávy môže chrániť pred rakovinou pečene a hrubého čreva. Svetové štúdie dokazujú, že milovníci kávy majú až o 40 % nižšie riziko rakoviny pečene a až o 15 % nižšie riziko karcinómu hrubého čreva.

11. Pomáha žiť dlhšie

Vďaka predchádzajúcim poznatkom je jasné, že pravidelní konzumenti kávy sa môžu aspoň z časti vyhnúť mnohým nepríjemným chorobám. Pitie kávy síce nezaručí nesmrteľnosť, ale možno vám môže predĺžiť život.

12. Najväčší zdroj antioxidantov zo stravy

Káva má pomerne vysoký obsah antioxidantov. Vďaka „západným“ stravovacím návykom je možné, že väčšie množstvo prijmete práve vďaka pitiu kávy, než z konzumácie ovocia a zeleniny dohromady. Čo z toho vyplýva? Káva môže byť v skutočnosti jedným z najzdravších nápojov na planéte.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravie #nápoj #káva #adrenalín #šálka kávy #fyzický výkon #chronické ochorenia #pitie kávy