V utorok o tom informovala tlačová agentúra Reuters. Výskum, ktorý ešte neposúdili kolegovia experti, dospel k záveru, že u ľudí, ktorí boli nakazení omikronom, predovšetkým u zaočkovaných, sa vyvinula zvýšená imunita voči variantu delta.
Do štúdie bolo zapojených 33 zaočkovaných a nezaočkovaných ľudí, ktorí sa nakazili omikronom v Juhoafrickej republike.
Čítajte aj Majitelia psov sa počas pandémie cítia byť viac milovaníAutori zistili, že neutralizácia omikronu sa za 14 dní od zaradenia do výskumu zvýšila 14-násobne, a takisto zistili, že 4,4-násobne sa zvýšila neutralizácia variantu delta.
„Zvýšenie v neutralizovaní variantu delta u jednotlivcov nakazených omikronom zrejme vedie k zníženej schopnosti variantu delta znovu nakaziť týchto jednotlivcov,“ uviedli vedci.
Alex Sigal, profesor z Afrického ústavu pre výskum zdravia v JAR, na Twitteri v pondelok napísal, že ak je omikron menej choroboplodný ako to ukazujú skúsenosti z Juhoafrickej republiky, „tak to pomôže vytlačiť deltu“.
Čítajte aj Vedci vytvorili robotov, ktorí sa sami rozmnožujú. Pripomínajú hru Pac-ManPodľa skoršej juhoafrickej štúdie je u ľudí nakazených omikronom menšie riziko hospitalizácie a ťažkého priebehu oproti nákaze deltou, aj keď autori tvrdia, že čiastočne to možno pripísať silnej imunite obyvateľstva.
Variant omikron, prvýkrát zistený v novembri v regióne južnej Afriky a v Hongkongu, sa rozšíril do celého sveta. Hrozí preplnenie nemocníc a narušenie cestovných plánov ľudí na tento sviatočný týždeň, pripomenula agentúra Reuters.
Čítajte aj V Taliansku sa mačací migrant z Tuniska po trištvrte roku vrátil k svojej rodine