Laboratórium v ​​Sydney vyhodnotilo omylom stovky testov na covid-19 ako negatívne

Laboratórium v ​​austrálskom meste Sydney dnes priznalo, že v čase sviatkov mylne diagnostikovalo časť testov na covid-19 ako negatívne, hoci boli v skutočnosti pozitívne.

28.12.2021 13:59
Antigénové samotesty / Antigénový test / Ag.... Foto:
debata

Týka sa to stoviek ľudí. Mnohí z nich sa teraz obávajú, že počas sviatkov mohli nakaziť svojich príbuzných, informovala stanica BBC.

Laboratórium SydPath sa za omyl pripisovaný chybnému vyhodnoteniu údajov ospravedlnilo. Vec sa týka 886 ľudí a mylné vyhodnotenie bolo podľa laboratória zavinené bezprecedentným objemom testov na spracovanie.

omikron Čítajte aj Výskum v Afrike ukazuje, že omikron posilňuje neutralizujúcu imunitu voči delte

Laboratórium 25. decembra oznámilo štyrom stovkám ľudí, že ich test bol negatívny. Nasledujúci deň ale dostali správu, že išlo o omyl. Laboratórium priznalo, že výsledky testov boli vydané predčasne v čase, keď vyhodnocovanie ešte nebolo ukončené. Zo skupiny 886 ľudí sa nákaza podľa dnešného oznámenia nakoniec potvrdila u 486 z nich.

Omyl bol čiastočne zavinený tým, že laboratórium, zavalené stermi, ktoré čakali na vyhodnotenie, prešlo z automatického systému čítania testov na ručné. Tak totiž mohli zaistiť vyhodnotenie väčšieho počtu testov. Podľa nového oznámenia sa teraz SydPath vrátilo k automatickému systému a zníži počet zberov, aby zachovalo kvalitu výsledkov.

K ľuďom s mylne vyhodnoteným testom patrí aj obyvateľka Sydney Stephanie Colonnaová, ktorá má teraz strach o svoju rodinu. „Ak sa môj synovec a neter nakazili, som vinná ja, pretože to ja som ich nakazila,“ povedala.

DNA Britania neolit Čítajte aj Vedci pomocou DNA analýzy zostavili rodokmeň z neolitu

Minister zdravotníctva štátu Nový Južný Wales Brad Hazzard povedal, že sú laboratóriá preťažené veľkým počtom testov. Možností nechať sa otestovať v tomto austrálskom štáte ubúda a ľudia často čakajú na výsledky dlho.

Pred týždňom sa v Novom Južnom Walese vyhodnocovalo za sedem dní 117 000 testov, teraz je to 145 000. Vláda tohto štátu musela kvôli pribúdajúcim prípadom nákazy obnoviť niektoré z opatrení, ktoré boli začiatkom decembra zrušené.

debata chyba
Viac na túto tému: #Austrália #testy #pandémia #koronavírus #Covid-19
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy