„V súčasnosti zažívame najsilnejšiu epidémiu vtáčej chrípky v Nemecku a Európe,“ uviedol FLI. Nové prípady pribúdajú na dennej báze a podľa nemeckého výskumného ústavu sa nákaza šíri nielen medzi voľne žijúcim vtáctvom.
Čítajte aj V Taliansku sa mačací migrant z Tuniska po trištvrte roku vrátil k svojej rodine„Koniec (epidémie) je v nedohľadne. Zasiahnuté sú krajiny od Fínska cez Faerské ostrovy po Írsko, od Ruska po Portugalsko,“ tvrdia vedci. Prípady H5N1 sa objavili medzi operencami aj v Kanade, Indii a východnej Ázii.
Podľa údajov FLI sa po celej Európe potvrdilo 675 prípadov nákazy u voľne žijúcich vtákov a 534 infekcií u hospodárskych zvierat. Len v Nemecku bolo od začiatku októbra do 29. decembra zaznamenaných 394 infekcií u voľne žijúcich vtákov vrátane kačíc, husí, labutí a čajok. FLI zaznamenala aj 46 infekcií na nemeckých hydinových farmách.
Čítajte aj Vedci pomocou DNA analýzy zostavili rodokmeň z neolituČeskí veterinári museli tento týždeň utratiť 80 000 sliepok na farme, kde od konca minulého týždňa uhynulo na vtáčiu chrípku vyše 100 000 kusov hydiny, oznámila česká Štátna veterinárna správa.
Inštitút Friedricha Löfflera upozornil, že prípady vtáčej chrípky sa už vyskytli aj u ďalších cicavcov, napríklad u líšok v Holandsku a Fínsku, tuleňov vo Švédsku a v Nemecku a taktiež u vydier vo Fínsku.