Moderna vyvíja vakcínu voči omikronu i kombinovanú vakcínu voči covidu a chrípke

merická farmaceutická spoločnosť Moderna uviedla, že dokončuje vývoj vakcíny proti koronavírusovému variantu omikron a dáta o nej by mohli byť dostupné v marci.

18.01.2022 19:03
Vakcína / Očkovanie / Injekčná striekačka /... Foto: ,
debata (2)

Výrobca liečiv zároveň vyvíja aj kombinovanú posilňujúcu vakcínu proti koronavírusu a chrípke, pričom dúfa, že s jej distribúciou začne v niektorých krajinách v budúcom roku, informovala agentúra Reuters.

„Vakcínu (proti variantu omikron) dokončujeme… Dúfame, že v marci budeme mať k dispozícii dáta, ktoré budeme môcť zdieľať s regulačnými úradmi, aby sme si mohli premyslieť naše ďalšie kroky,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Stephane Bancel na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose.

Moderna okrem toho v súčasnosti pracuje aj na vývoji kombinovanej vakcíny proti koronavírus, chrípke a respiračnému syncyciálnemu vírusu (RSV).

žena, prechladnutie, nádcha, chrípka, teplota, smrkanie Čítajte aj Európa čelí hrozbe dvojitej epidémie, na kontinent sa vrátila chrípka

„Našim cieľom je umožniť, aby bola k dispozícií iba jedna posilňujúca dávka ročne, aby sme potom nemali problémy tam, kde sa ľudia nechcú počas zimu nechať zaočkovať dvoma až troma vakcínami,“ uviedol Bancel. Zároveň dodal, že táto vakcína bude dostupná najskôr na jeseň v roku 2023, a aj to zrejme iba v niektorých krajinách.

Bancel zároveň na fóre uviedol, že Moderne sa v roku 2021 podarilo distribuovať 807 miliónov dávok svojej vakcíny proti koronavírusu, pričom jedna štvrtina z nich putovala do krajín s nízkym príjmom. Spoločnosť dúfa, že vďaka navýšeniu kapacity dokáže tento rok vyrobiť dve až tri miliardy dávok tejto vakcíny, píše agentúra AFP.

Mnohé krajiny začali ponúkať svojim obyvateľom tretiu dávku vakcínu proti COVID-19, pričom Izrael pristúpil už k podávaniu štvrtej dávky.

omikron Čítajte aj Omikron je zrejme pre nezaočkovaných menej nebezpečný než iné varianty

Podľa spoločnosti Moderna bude štvrtú dávku protikoronaví­rusovej vakcíny mnoho ľudí potrebovať na jeseň tohto roku, keď začne klesať účinnosť tretej dávky.

Mnohí odborníci však vyjadrili pochybnosti o podávaní štvrtej posilňujúcej dávky, pretože sa obávajú toho, že opakované podávanie vakcíny môže mať na imunitný systém človeka napokon negatívny účinok.

Popredný vedec a poradca americkej vlády Anthony Fauci však na ekonomickom fóre uviedol, že o tom neexistujú žiadne dôkazy. Podľa Fauciho by však bolo najlepšie, ak by posilňujúce vakcíny účinkovali proti viacerým potenciálnym variantom koronavírusu naraz.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #pandémia #koronavírus #Covid-19 #variant omikron #vakcína Moderna