Koronavírus miluje jazyk. Vyplazte ho, môže vám to zachrániť život

Väčšina z nás navštevuje zubára z dôvodov, ktoré sa týkajú zdravia a kvality nášho chrupu. No nemenej dôležité je venovať pozornosť aj ostatným orgánom, ktoré tvoria súčasť horného tráviaceho traktu.

06.02.2022 18:00
jazyk Foto:
debata (3)

Tým najväčším z nich je jazyk. Náchylný je na viaceré závažné ochorenia a zároveň nám môže jeho stav veľa napovedať o celkovom zdravotnom stave a kondícii organizmu. V období pandémie ho navyše treba pravidelne čistiť.

Prijímanú potravu pomáha vychutnávať, miešať, posúvať ju ďalej do tráviaceho traktu a zároveň sa výrazným spôsobom podieľa na ľudskej reči, komunikácii a vlastnostiach nášho hlasu. Žiť bez nebo je síce možné, no s ním má život oveľa väčšiu chuť a radostnejšie stránky. Preto by sme akékoľvek zranenie jazyka nemali podceňovať. Dokonca ani tak banálne pôsobiace zahryznutie si doňho.

hiv Čítajte aj V Holandsku odhalili nový, nebezpečnejší variant HIV

„Medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia jazyka patria jeho zápaly. Za posledné roky však veľmi rýchlo pribúdajú aj onkologické ochorenia tohto dôležitého orgánu. Približne každý desiaty nádor v ústnej dutine postihuje práve jazyk,” upozorňuje renomovaný maxilofaciálny chirurg a profesor Andrej Jenča z prvej špecializovanej nemocnice na liečbu ochorení hlavy a krku v Košiciach.

Vyplaziť jazyk na seba do zrkadla alebo na svojho zubára počas preventívnej prehliadky sa teda vypláca. Zdravo vyzerajúci jazyk je hladký, bezproblémovo pohyblivý, jeho chrbát by mal byť pokrytý ružovo-sivou sliznicou s papilami. Tie ochraňujú jazyk a umožňujú jeho bezproblémové fungovanie.

Spodná strana by mala mať presvitajúcu ružovú farbu s viditeľnou cievnou kresbou. Veľkosť jazyka má zapadať medzi zubné oblúky v sánke a okraje jeho hrán nesmú tvoriť girlandy. Všímať by sme si mali aj možný povlak na jazyku. Ten je vždy dôsledkom nejakého ochorenia.

Najčastejšie toho tráviaceho či infekčného. V mnohých prípadoch ho však vyvoláva aj plesňové ochorenie, dlhodobé užívanie antibiotík či prítomnosť nádoru v tele.

moderna Čítajte aj Imunológ Altmann: Posilňujúce očkovanie je iba núdzovým riešením

„V praxi sa stretávame s poraneniami jazyka, ktoré majú rôzny pôvod a príčinu. Spôsobiť ich môžu naše vlastné zuby, najmä tie s ostrými hranami, nevyhovujúce zubné náhrady. Komplikáciu môže vyvolať aj konzumácia potravín, horúcej potravy, špáradlá a podobne. K ranám na jazyku dochádza aj v dôsledku nehôd, úrazov či násilia,” pokračuje profesor Andrej Jenča.

V prípade rán, ktoré sa nehoja po dobu dvoch týždňov alebo neprestávajú krvácať, je nutné čo najskôr vyhľadať zubára, ideálnejšie však maxilofaciálneho chirurga. Urobiť by sme tak mali aj v prípade, ak na jazyku pociťujeme pálenie. Vtedy môže ísť o prvý z príznakov rakoviny jazyka. Najčastejšie sa objavuje pri konzumácii horúcej, pikantnej, slanej alebo kyslej potravy. Po určitom čase si na to človek môže zvyknúť, no rozhodne netreba otáľať. Vývoj nádoru totiž zdanlivým zmiznutím problému nekončí. Naopak, neskôr sa začne zhoršovať pohyblivosť jazyka, dochádza k horšiemu spracovávaniu a prehĺtaniu potravy.

omikron Čítajte aj Rakúski experti navrhujú zaobchádzať od jesene s covidom rovnako ako s chrípkou

Čistý jazyk, čisté telo

Jazyku by sme tak nemali venovať len pozornosť, ale aj pravidelnú starostlivosť. Ideálne je ošetrovať ho zubnou kefkou alebo špeciálnou škrabkou, smerom od koreňa k jeho hrotu. „Odporúčam robiť tak po každom jedle. Starostlivosť o jazyk je navyše v období súčasnej pandémie veľmi dôležitá, nakoľko vírus spôsobujúci ochorenie covid-19 pôsobí mnohokrát práve na povrchu jazyka,” uvádza užitočnú radu profesor Andrej Jenča. Praktizovať tiež odporúča výplach ústnej dutiny, nie však agresívnymi dezinfekčnými roztokmi. Vhodné sú najmä tie prírodné, napríklad zo šalvia lekárskej.

Životný štýl, ktorý vedieme, zanecháva stopy aj na našom jazyku. Aby to nebola stopa s trpkou príchuťou, chirurg odporúča vyhýbať sa dráždivým pokrmom, fajčeniu, marihuane, koncentrovanému alkoholu, ale aj mnohým zlozvykom, napríklad hryzeniu si do jazyka, jeho cmúľaniu a za kontrolu stojí tiež stav našich zubov a zubných náhrad.

omikron Čítajte aj Slovenskí vedci potvrdili efektivitu ich monoklonálnej protilátky proti omikronu

Vhodné je tiež zvážiť piercing v tomto dôležitom orgáne. V kombinácii s ostatnými elektrolytmi môže vyvolať v dutine ústnej nielen jej poškodenie, ale ľuďom s piercingom sa horšie čistí samotný jazyk, vznikajú hnisajúce ložiská, chronické poškodenia svalov jazyka a výnimkou nie je ani obmedzená pohyblivosť jazyka. A ako už vieme, občas je dobré, ba priam život zachraňujúce, vedieť ho celý vyplaziť.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #jazyk #potrava #pandémia #koronavírus #Covid-19