Farba oblečenia môže u ľudí znížiť riziko komárieho uhryznutia, tvrdí nová štúdia

Nové prírodovedné zistenia by ľuďom mohli uľaviť od náletov snáď najťažšieho hmyzu, a síce komárov. Vedci totiž zistili, že farba oblečenia môže hrať rolu v tom, ako veľmi človek komármi priťahuje.

03.03.2022 06:00
komár, štípanec, uštipnutie, hmyz, krv Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Ignorujú napríklad bielu a zelenú, vyplýva zo štúdie výskumníkov z Washingtonskej univerzity publikovanej tento mesiac v časopise Nature Communications.

Ako sa napríklad traduje, že osy priťahuje žltá, prišli výskumníci s obdobnou teóriou u komárov. Už predtým sa vedelo, že majú veľmi dobrý čuch, ktorým detekujú ľudský pot, oxid uhličitý z ľudského dychu a teplotu ľudskej kože. Nová štúdia prichádza s ďalším záverom.

kost sanka Čítajte aj Nový biomateriál je nádejou pre pacientov s poškodenými kosťami tváre

Vedci pri experimente držali komáre tropické (Aedes aegypti) v komore, na ktorej dne bolo niekoľko farebných bodov, ktoré si komáre nevšímali. Keď ale výskumníci farebné body nasprejovali oxidom uhličitým, začali komáre lietať na červenú, oranžovú, tyrkysovú a čiernu. Ignorovali naopak zelenú, bielu, fialovú a modrú.

„Červená farba je na koži každého z nás. Na odtieni pigmentu nezáleží,“ povedal podľa serveru CBS News profesor biológie a jeden z autorov výskumu Jeffrey Riffel. „Vyhýbať sa pri obliekaní farbám atraktívnym pre komáre môže pravdepodobnosť komárieho bodnutia znížiť,“ dodal.

doktor, srdce, kardiológia Čítajte aj Srdce na transplantáciu možno viezť dlhšie vďaka prístroju, ktorý zaň bije

Komár tropický je prenášačom horúčky dengue, žltej zimnice alebo vírusu zika. Podľa výskumníkov je možné, že iné druhy sa budú vo vzťahu k farbám správať inak. Zásadným prínosom štúdie je ale zistenie, že farba u komárov zohráva úlohu pri hľadaní hostiteľa.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #komár #hmyz #vedci #výskum