Rakovinu pankreasu v počiatočných štádiách často nesprevádzajú žiadne príznaky, a tak sa bežne stáva, že lekári toto ochorenie zistia až v pokročilejších fázach, kedy sa už dá horšie liečiť.
Keď nádor rastie, môže spôsobiť nešpecifické príznaky, ako sú poruchy trávenia, zmeny vo vyprázdňovaní alebo bolesti chrbta či brucha. Niektorí pacienti absolvujú niekoľko návštev u praktického lekára, než sa rakovinu pankreasu podarí diagnostikovať.
Čítajte aj Zelený jedálniček: vďaka českým vedcom mieria ďalšie druhy mikrorias na trhV súčasnosti sa menej ako jeden z dvadsiatich ľudí trpiacich najbežnejšou formou rakoviny pankreasu dožíva viac ako päť rokov po stanovení diagnózy. Včasnejšie zachytenie choroby by tieto nádeje zvýšilo, uvádza BBC.
Tím španielskych vedcov, ktorý výsledky svojej štúdie publikoval v časopise Gut, pracoval s pacientmi z jednej nemocnice v Barcelone a jednej v Madride. Len časť účastníkov výskumu trpela rakovinou pankreasu, ostatní fungovali ako kontrolná skupina. Odovzdali vzorky slín a stolice a vedci potom skúmali, či v nich sú u pacientov s rakovinou pankreasu a u ľudí bez tohto ochorenia nejaké rozdiely.
Čítajte aj Imunitné bunky sa vzájomne učia rozlišovať patogény od buniek telaZatiaľ čo u slín sa nič nepreukázalo, vzorky stolice sa u týchto dvoch skupín líšili. Črevné baktérie, huby a ďalšie mikróby mali odlišný genetický profil. Tak sa jasne podarilo odlíšiť pacientov s rakovinou pankreasu bez ohľadu na to, v akom štádiu ochorenia boli.
Charakteristické znaky črevného mikrobiómu sa tak zrejme objavujú už v ranej fáze choroby. Španielski vedci odporučili, aby sa v tomto výskume pokračovalo. Ich kolegovia v Nemecku poznatky už potvrdili na malej skupine pacientov a testy sa konajú aj v Japonsku.