Veľký hluk z dopravy v európskych mestách prispieva k tisícom úmrtí ročne

Nadmerný hluk z dopravy prispieva v európskych mestách k niekoľkým tisícom predčasných úmrtí ročne. Uvádza to barcelonského Inštitútu pre globálne zdravie (ISG), ktorá skúmala podmienky v 749 mestách 25 európskych krajín.

11.04.2022 06:00
doprava zapchy Foto:
debata (2)

Vyplynulo z nej, že zhruba polovica ich obyvateľov je vystavená nadmernému hluku. To podľa predchádzajúcich výskumov prispieva k vzniku závažných zdravotných komplikácií, napísala španielska tlač.

Podľa lekárskych štúdií dlhodobé vystavenie nadmernému hluku prispieva k vyššiemu stresu a k väčšiemu výskytu závažných zdravotných komplikácií, ako je napríklad ischemická choroba srdca.

lev Čítajte aj Hormón oxytocín zbližuje aj levy, pokiaľ nejde o jedlo

Podľa zistení ISG zhruba polovica zo 128 miliónov dospelých obyvateľov skúmaných miest je vystavená úrovni hluku, ktorá presahuje odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Tá odporúča neprekročiť priemer 53 decibelov za 24 hodín. Údaje nad túto hranicu odborníci považujú za škodlivé pre zdravie. Hlavným zdrojom hluku v mestách je podľa bádateľov práve doprava.

Podiel obyvateľov, ktorí sú vystavení škodlivej úrovni hluku z dopravy, sa v európskych hlavných mestách veľmi líši. Nízky podiel vykazuje s 30 percentami Berlín, zatiaľ čo vo Viedni má problém s vysokým hlukom vyše 85 percent obyvateľov. V Prahe tento podiel činí 70 percent.

Vakcína / Covid / Koronavírus / Čítajte aj Tretia dávka proticovidovej vakcíny chráni starších ľudí aj po 15 týždňoch

Vystavenie nadmernému hluku podľa štúdie prispieva k zhruba 3600 predčasným úmrtiam za rok. So 109 úmrtiami, ktorým by sa dalo predísť pri dodržiavaní odporúčaní WHO, je prvá lotyšská metropola Riga. Nasledujú Rím s 96 úmrtiami a Praha s 93 úmrtiami.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #doprava #zdravie #mestá #hluk #úmrtia #európske mestá