WHO varuje pred rizikom vzniku virulentného variantu vírusu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu predstavila tri možné scenáre, ktorými by sa pandémia ochorenia COVID-19 mohla uberať v roku 2022.

30.03.2022 21:30
covid DNA Foto:
debata (4)

V prípade najhoršieho scenára sa objaví nový, virulentnejší variant koronavírusu. WHO uviedla, že najpravdepodobnejší budúci vývoj je ten, že závažnosť ochorenia časom ustúpi v dôsledku väčšej miery imunity medzi obyvateľmi. Zdravotná agentúra OSN však zároveň uviedla, že za rohom môže číhať nebezpečnejší variant, než je omikron.

WHO zverejnila svoj aktualizovaný strategický plán pripravenosti a reakcie na covid. Uvádza tri možné scenáre, ako dopadne tretí rok pandémie.

apophis Čítajte aj Astronómovia analyzovali asteroid Apophis. Ohrozí život na Zemi?

„Na základe toho, čo teraz vieme, najpravdepodob­nejším scenárom je, že vírus sa bude naďalej vyvíjať, ale závažnosť ochorenia, ktoré spôsobuje, sa časom znižuje, pretože imunita sa v dôsledku očkovania a nákazy zvyšuje,“ povedal šéf organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Uviedol, že s poklesom miery imunity môže dochádzať k periodickým nárastom počtu prípadov a úmrtí, čo si môže vyžadovať príležitostné očkovanie zraniteľných ľudí posilňovacou dávkou proti covidu.

V prípade najlepšieho scenára budeme podľa šéfa WHO svedkami menej závažných variantov vírusu a posilňovacie dávky nebude potrebné podávať.

„V prípade najhoršieho scenára sa objaví virulentnejší a vysoko nákazlivý variant. Voči tejto novej hrozbe sa ochrana ľudí pred ťažkým priebehom choroby a úmrtím, či už na základe predchádzajúceho očkovania alebo prekonania nákazy, rapídne zníži,“ varoval Tedros.

pluto Čítajte aj Vedci na Plute objavili ľadové sopky, ktoré sú možno ešte stále aktívne

Maria Van Kerkhove, technická riaditeľka WHO pre COVID-19, uviedla, že vstupujúc do tretieho roku pandémie vírusu stále zostáva „veľa energie“.

Z týždennej správy WHO o pandémii koronavírusu vyplýva, že počet nových prípadov klesol všade vo svete. Za posledný týždeň bolo vo svete zaznamenaných vyše desať miliónov nových prípadov nákazy koronavírusom a vyše 45.000 súvisi­acich úmrtí.

Podľa údajov WHO sa novým druhom koronavírusu WHO varuje pred rizikom vzniku virulentného variantu vírusu

4 debata chyba
Viac na túto tému: #vírus #koronavírus #Covid-19 #variant
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy