Vedcom sa podarilo omladiť kožné bunky o 30 rokov. Je tu nádej na spomalenie starnutia

Vedcom z Cambridgeskej univerzity sa podarilo omladiť kožné bunky 53-ročnej ženy do podoby, akú majú bunky 23-ročného človeka. Dúfajú, že ich poznatky budú v budúcnosti využiteľné na zmladenie buniek i ďalších telesných orgánov.

21.04.2022 06:00
omladenie buniek Foto:
debata (5)

Cieľom výskumu je vyvinúť liečbu chorôb viazaných na pribúdajúci vek, napríklad diabetu, chorôb srdca a neurologických porúch. Šéf výskumu profesor Wolf Reik v rozhovore so spravodajskou stanicou BBC povedal, že dúfa, že raz bude možné starnúcim ľuďom zachovať zdravie dlhšie. „O niečom takom sme snívali. Z mnohých bežných problémov sa s vekom stávajú vážne choroby a je úžasné prísť na to, ako ľuďom pomôcť,“ povedal.

Pri omladzovaní kože boli použité postupy známe z výskumu, ktorý viedol k narodeniu naklonovanej ovce Dolly. Výsledok cambridgeského tímu bol zverejnený v časopise eLife a Reik upozornil, že ide o výskum vo veľmi ranom štádiu.

vanilka, voňavý cukor Čítajte aj V Judei sa pilo pred 2600 rokmi víno ochutené vanilkou

Predtým než bude môcť byť technológia prenesená z laboratória na kliniku, treba prekonať mnoho problémov. To, že sa prvýkrát podarilo ukázať, že je omladenie kožných buniek možné, je však podľa neho dôležitý krok vpred. Východiskovým bodom výskumu boli poznatky z Roslinovho inštitútu v Edinburghu, kde sa v 90. rokoch podarilo naklonovať ovcu z kožnej bunky dospelého jedinca. Pôvodným cieľom tímu z Roslinovho inštitútu nebolo vytvárať klony zvierat alebo ľudí, ale ľudské embryonálne kmeňové bunky, ktoré by mohli rásť v určitých tkanivách ako svaly, chrupavky alebo nervové bunky a nahradiť vyčerpané orgány.

dinosaurus, asteroid Čítajte aj Objavili fosíliu dinosaura, ktorý zahynul v deň, keď Zem zasiahol asteroid

Neskôr technológiu zjednodušil japonský vedec Šinja Jamanaka, laureát Nobelovej ceny za lekárstvo a fyziológiu. Dokázal vytvoriť indukovanú pluripotentnú kmeňovú bunku, ktorá je pripravená umelo a môže z nej vzniknúť v dospelom organizme akákoľvek bunka. Jeho metóda sa označuje ako IPS.

Tak v prípade použitom pri klonovaní Dolly, ako aj v prípade IPS musia kmeňové bunky narásť do buniek a tkanív potrebných pre pacienta. Je to zložitý proces a napriek mnohoročnému úsiliu je využiteľnosť na liečbu chorôb veľmi obmedzená. Reikov tím použil techniku IPS na kožných bunkách 53-ročnej ženy, pričom skrátil dĺžku ich pobytu v chemikálii z 50 na 12 dní.

avari Čítajte aj Vedci zistili, odkiaľ prišli Avari do Európy

Člen tímu Dilgeet Gill povedal, že ho ohromilo, keď zistil, že sa bunky nezmenili na embryonálne kmeňové bunky, ale „omladli“ tak, že vyzerali a správali sa, ako by boli odobrané človeku starému 23 rokov. Proces nemožno rýchlo zavádzať na klinikách, pretože metóda IPS zvyšuje riziko rakoviny. Reik povedal, že verí, že keď je teraz zrejmé, že je možné bunky omladiť, môže jeho skupina prísť na alternatívnu a bezpečnú technológiu. „Konečným cieľom je predĺžiť ľuďom zdravie, nie život, takže ľudia budú môcť starnúť zdravšie,“ povedal.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #výskum #bunky #kožné bunky #omladenie buniek