Na Novom Zélande objavili vzácny výtlačok biblie, ktorý vyzýva na smilnenie

Na Novom Zélande bol objavený mimoriadne vzácny výtlačok Písma svätého z 1631, ktorý vďaka preklepu v desatore nabáda k smilstvu.

12.05.2022 06:00
biblia Foto:
debata (2)

O náleze informoval denník The Guardian, podľa ktorého na svete existuje len asi 20 kópií takzvanej „biblie hriešnikov“. V exemplári z roku 1631 tlačiarom vypadlo anglické slovo „not“, ktoré vyjadruje zápor. Zo šiesteho prikázania „nezosmilníš“ sa tak stalo „zosmilníš“.

bunky Čítajte aj V Česku popísali interakcie bielkovín, ktoré zohrávajú úlohu pri starnutí

Britskí kráľovskí tlačiari Robert Barker a Martin Lucas vypustili v roku 1631 do obehu asi tisíc výtlačkov tejto „biblie hriešnikov“. Skutočnosť, že zrejme nedopatrením zmenili význam jedného z prikázaní, vyšla najavo až rok potom. Po odhalení chyby boli obaja tlačiari postavení pred súd, ktorý ich za preklep napomenul, odobral im licenciu a udelil im pokutu. Vtedajší anglický kráľ Karol I. Stuart nariadil spálenie všetkých kópií, väčšina výtlačkov bola preto zničená.

Čas od času sa tieto biblie objavujú v aukciách, väčšinou vo Veľkej Británii alebo v Spojených štátoch. Podľa Canterburskej univerzity v Christchurchi ide o prvý výtlačok, ktorý bol objavený na južnej pologuli. Univerzita získala prvé informácie o knihe v roku 2018, ale rozhodla sa nález utajiť, aby vedci získali dostatok času na jej preštudovanie.

Nezvyklú kópiu Svätého písma dostal Chris Jones, ktorý na univerzite vyučuje stredoveké štúdiá, bibliu mu doniesla jeho bývalá študentka. Jej rodina výtlačok získala pri záhradnom výpredaji. Jej niekdajším majiteľom bol britský kníhkupec Don Hampshire, ktorý sa v roku 2009 presťahoval z Veľkej Británie do Christchurche av roku 2018 zomrel. Hampshire za svojho života nikomu nepovedal, že Bibliu vlastní, alebo ako k nej prišiel. Jej pôvod tak zostáva záhadou.

Podľa Jonesa sa jeden exemplár tejto biblie nachádza v Kanade, niekoľko je v USA, Veľkej Británii alebo v Írsku. „Australčania tvrdia, že ju majú, ale nemajú,“ dodal Jones, podľa ktorého ich výtlačok obsahuje bežnú verziu šiesteho prikázania.

pocitac home office komunikacia Čítajte aj Zamestnanci sú na videokonferenciách menej kreatívni než naživo

Novozélandský výtlačok bol objavený v pomerne zlom stave, chýbala mu obálka, niekoľko posledných strán a bol poškodený vodou. Reštaurátorka kníh Sarah Askeyová bibliu ošetrila, zaobstarala novým obalom a uchovala pre budúce generácie. Vedci knihu tiež plne digitalizovali a v najbližších mesiacoch bude voľne prístupná verejnosti prostredníctvom webových stránok. Odborníci dúfajú, že im ľudia pomôžu odtajniť pôvod tejto biblie.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #objav #Nový Zéland #vedci #Biblia #Písmo sväté #smilstvo
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy