Väčšina ľudí s dlhým covidom nebola pri prvotnej chorobe hospitalizovaná

Dlhotrvajúce zdravotné komplikácie v nadväznosti na covid-19 zďaleka nehrozia len tým, ktorí boli pri nákaze koronavírusom vážne chorí, naznačuje rozsiahla štúdia zo Spojených štátov.

31.05.2022 08:00
covid6 Foto:
Nový koronavírus COVID-19.
debata (2)

Asi tri štvrtiny z desaťtisícov zahrnutých pacientov s takzvaným dlhým covidom podľa nej neboli v akútnej fáze natoľko chorí, aby museli byť hospitalizovaní. Denník The New York Times (NYT) považuje toto zistenie za zarážajúci dôkaz vážnych a pretrvávajúcich dôsledkov covidu-19.

Analýza od neziskovej organizácie FAIR Health, ktorá mapuje fungovanie zdravotníckej starostlivosti v USA, je ďalším čriepkom postupne sa rysujúceho sa obrázku o post-covidových problémoch, na ktoré sa pacienti sťažujú od prvých mesiacov pandémie. Teraz sa zdá, že symptómy môžu zasahovať prakticky celý organizmus od mozgu až po trávenie. Pacienti s nimi bojujú aj dlhšie ako rok a tieto komplikácie nie sú nijako výnimočné. Vládny kontrolný úrad (GAO) v USA v marci upozornil, že problémy sa môžu týkať desiatich aj 20 miliónov Američanov.

veda, výskum, vzdelávanie, štúdium, škola, mozog, pamäť Čítajte aj Časť ruských vedcov marí kolegom schvaľujúcim vojnu šancu dostať sa do akadémie

Štúdia FAIR Health sa týkala asi 78 000 ľudí, u ktorých bola medzi októbrom 2021 a tohtoročným januárom použitá novo kodifikovaná diagnóza „nešpecifikovaného post-covidového ochorenia“. „Väčšina (75,8 percenta) pacientov, u ktorých takto diagnostikovali post-covidové ochorenie, nebola kvôli covidu-19 hospitalizo­vaná,“ ​​uvádzajú autori. Tiež konštatujú, že tento podiel bol vyšší u žien ako u mužov a že najčastejšie bola diagnóza s označením „U09.9“ použitá u zástupcov vekovej skupiny od 36 do 50 rokov. Podľa NYT ide o nový dôkaz o tom, že hoci je po vážnom priebehu covidu-19 riziko dlhodobých ťažkostí vyššie, ochromujúce symptómy dlhého covidu môžu zažívať aj ľudia po miernom alebo stredne závažnom priebehu, ktorí tvoria drvivú väčšinu nakazených. Televízia MSNBC zase usudzuje, že výsledky od FAIR Health prináša „zlú správu v zásade pre každého“.

opičie kiahne Čítajte aj WHO: Šíreniu opičích kiahní možno zamedziť, plošné očkovanie nie je potrebné

„Vytvára to pandémiu ľudí, ktorí neboli hospitalizovaní, ale skončili s týmto zvýšeným hendikepom,“ komentoval nové dáta odborník na infekčné choroby z Pensylvánskej štátnej univerzity Paddy Ssentongo, ktorý sa na štúdii nepodieľal. Upozorňoval pri tom na ďalší zo záverov FAIR Health, podľa ktorého skoro tretina pacientov s dlhým covidom nemala v záznamoch predchádzajúce chronické problémy. Ssentongo povedal, že by očakával výrazne nižší podiel takýchto prípadov. „Sú to ľudia, ktorí boli zdraví, a teraz hovoria: ‚Ľudia, niečo so mnou nie je v poriadku,‘“ povedal.

Intenzita príznakov a ich trvanie sa môže prípad od prípadu výrazne líšiť, pričom v extrémnej podobe dlhý covid znamená mnohomesačnú neschopnosť pracovať alebo napríklad šoférovať. Experti údajne evidujú asi 200 rôznych symptómov od kašľa a problémov s dýchaním cez zrýchlený srdcový tep a únavu až po zhoršení pamäti a ďalších kognitívnych schopností označovaných niekedy ako „zahmlenie mysle“.

jablká, ovocie, zdravie, výživa Čítajte aj Európske ovocie obsahuje nebezpečné pesticídy. Vraj sa ale niet čoho báť

Dozorný úrad GAO vo svojej správe pripomína, že „post-vírusové“ syndrómy sú zdokumentovaným sprievodným javom mnohých infekcií. O príčinách problémov po covide však stále vedci nemajú jasno, pričom sa pracuje predovšetkým s teóriami okolo zápalového pôsobenia koronavírusu SARS-CoV-2 alebo reakcie imunitného systému. Neistota pretrváva aj ohľadom faktorov zvyšujúcich riziko dlhého covidu alebo účinku vakcinácie.

Cez tieto medzery v poznatkoch zaznievajú hlasy, podľa ktorých treba danú tému zdôrazňovať. „Neistota obklopujúca dlhý covid musí byť vysvetľovaná verejnosti,“ napísala dvojica docentiek filozofie Danielle Wennerová a Gabriela Arguedas Ramírezová na webe STAT News, ktorý sa špecializuje na zdravotnícke témy.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravie #človek #koronavírus #Covid-19 #zdravoné problémy