U neočkovaných ľudí stúpol tiež počet pacientov s ochorením ciev a s vysokým krvným tlakom. Viac neočkovaných pacientov muselo po prekonaní covidu vyhľadať aj pomoc psychiatra. Naznačujú to dáta zdravotnej poisťovne Dôvera.
„Potvrdzuje sa, že očkovanie predstavuje nielen bezpečný spôsob, ako predísť ťažkému priebehu covidu, ale aj jeho prípadným následkom na kardiovaskulárnom systéme,“ konštatuje doktor Branislav Koreň z odboru revízií a kontrol v zdravotnej poisťovni Dôvera.
Ochorenia srdca
Výskyt srdcovo-cievnych ochorení medzi pacientmi po prekonaní covidu a po vakcinácii sme porovnávali s celkovým výskytom týchto ochorení v populácii. Analýza zachytáva prípady, ktorým lekári prvýkrát za posledné dva roky stanovili niektorú z týchto štyroch diagnóz: ochorenie srdca, ochorenia ciev, cievne mozgové príhody a vysoký krvný tlak.
V prepočte na tisíc obyvateľov pribudne za normálnych okolností za jeden rok 43 nových pacientov s ochorením srdca na tisíc obyvateľov. Zhruba podobný podiel nových pacientov pribudol počas pandémie aj medzi ľuďmi, ktorí sa nechali proti covidu zaočkovať.
U ľudí, ktorí prekonali covid, sa však zvýšil výskyt ochorení srdca za posledné dva roky o 60 percent. Namiesto 43 nových pacientov s ochorením srdca na tisíc obyvateľov v tejto skupine pacientov pribudlo 69 ľudí s diagnózou.
Očkovaní vs. neočkovaní
„Už od prvých mesiacov pandémie bolo zrejmé, že covid postihuje aj iné orgány, nielen dýchací systém. Prechod vírusu cez zničené bunky pľúc do krvného riečiska môže spôsobovať vznik žilovej trombózy, poškodenia srdcového svalu, arytmií až akútnej koronárnej choroby. Paradoxne, práve obavami z týchto ochorení argumentovali odporcovia vakcinácie,“ spresnil doktor Koreň.
Nárast zaznamenali analytici Dôvery aj pri ochoreniach ciev a pri vysokom krvnom tlaku. Nových pacientov s ochorením ciev bolo po prekonaní covidu viac o 42 percent.
Diagnózu vysoký tlak si vypočulo takmer o polovicu viac pacientov (o 47 percent). „Medzi poistencami po očkovaní sme nepozorovali výrazne zvýšený výskyt oproti populácii ani v jednej zo sledovaných kategórii ochorení. Jedinou kategóriou, v ktorej nebol pozorovaný zvýšený výskyt u prekonaných, sú mozgové príhody,“ vysvetľuje Branislav Koreň.
Depresie a dlhý covid
Aj psychiatrické ochorenia sa v dátach Dôvery ocitli medzi diagnózami, ktoré postihli častejšie, ako je bežné, v uplynulých dvoch rokoch po prekonaní covidu nezaočkovaných pacientov. Patria medzi ne najmä depresívne epizódy, úzkostné poruchy či reakcia na ťažký stres a adaptačné poruchy.
Branislav Koreň z Dôvery upozorňuje, že zdravotnícky systém sa bude musieť v nasledujúcom období vyrovnať aj s pacientmi, ktorých trápi takzvaný long covid alebo postcovidový syndróm. Len zdravotná poisťovňa Dôvera, ktorej kmeň predstavuje jednu tretinu celej slovenskej populácie, eviduje 60-tisíc pacientov bojujúcich s dlhým covidom.
Len za posledného pol roka ich pribudlo 21-tisíc. „V protiklade so štatistikami je až štvrtina z nich vo vekovej kategórii 40 až 49 rokov, čiže sú to ekonomicky aktívni ľudia. A 15 percent z nich si vyžaduje farmakologickú liečbu. To všetko sa prenáša do nákladov na zdravotnú starostlivosť,“ uzavrel Koreň.