Vakcíny na báze mRNA by mohli pomôcť v liečbe rakoviny pankreasu

Vakcína na základe rovnakej technológie mRNA, ako sú očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19, by mohla pomôcť v liečbe rakoviny pankreasu.

12.06.2022 06:00
mrna vakcina Foto:
debata (45)

Vyplýva to z výsledkov klinickej štúdie, ktoré vedci odprezentovali na konferencii Americkej spoločnosti klinickej onkológie (ASCO).

Štúdia, ktorú uskutočnila nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech, dokazuje, že až polovica pacientov, ktorým vyoperovali tumor a následne boli zaočkovaní, zostala aj po 18 mesiacoch v kompletnej remisii. Podľa lekárov by mohla byť táto vakcína schopná „vycvičiť“ imunitný systém na to, aby zabíjal rakovinové bunky v pankrease.

koronavírus očkovanie  vakcína Čítajte aj Neočkovaní ľudia po prekonaní covidu viac trpia chorobami srdca a depresiami ako očkovaní

Klinická štúdia sa realizovala na 16 pacientoch, pričom každému z nich bola podaná špeciálne prispôsobená vakcína vyrobená na základe nukleovej kyseliny mRNA, nachádzajúcej sa v ich nádoroch. Pacienti boli zaočkovaní po operácii, pri ktorej im tumory z tela odstránili.

Výsledky preukázali, že vakcína vyvolala odpoveď imunitných T-buniek u ôsmich pacientov. Zvyšnej polovici sa buď rakovina vrátila, alebo jej podľahli.

„Na rozdiel od iných typov imunoterapií sa zdá, že tieto mRNA vakcíny majú schopnosť vyvolať u pacientov s rakovinou pankreasu imunitnú odpoveď,“ uviedol Vinod Balachandran z onkologického strediska Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSKCC) v New Yorku.

Antarktída, tučniaky, ľadovec, ľad, zima, sneh, more, Čítajte aj Pred rokom bolo more okolo Antarktídy uznané za nový oceán

Podľa firmy BioNTech je v Spojených štátoch rakovina pankreasu jednou z najčastejších príčin úmrtí na onkologické ochorenie. Až 90 percent pacientov zomiera do dvoch rokov po určení diagnózy. Podľa Balachandrana je liečba tohto typu rakoviny bežnou chemoterapiou či imunoterapiou veľmi náročná.

Vedci sa domnievajú, že sľubné výsledky mRNA vakcín v liečbe rakoviny sú dobrou správou i pre pacientov s inými onkologickými ochoreniami. Upozorňujú však, že štúdia bola vykonaná na malej vzorke pacientov a mala by sa preto zopakovať.

45 debata chyba
Viac na túto tému: #očkovanie #pankreas #vakcína #rakovina pankreasu #Covid-19 #mRNA
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy