Nová štúdia amerických vedcov teraz zistila, že prospešné pre duševné zdravie môže byť aj záhradníčenie. Platí to pritom nielen pre zapálených záhradníkov, ale aj pre tých, ktorí nikdy predtým v záhrade nepracovali.
Výskumníci z Floridskej univerzity sa podieľali na štúdii medzi 32 zdravými dobrovoľníčkami, ktoré boli pre porovnanie náhodne rozdelené na skupinu zaoberajúcu sa záhradníčením a na tie, ktoré sa venovali umeleckej tvorbe.
Čítajte aj V škótskom pohorí Cairngorms objavili nový druh hubyPätnásť žien, ktoré nikdy predtým na záhrade nepracovali, navštevovalo dvakrát týždenne záhradnícke kurzy v celkovom počte ôsmich sedení. Tieto účastníčky uvádzali nižšiu úroveň stresu, úzkosti a depresie. Terapeutické účinky v podobe zlepšenia nálady a zmiernenia depresie uvádzali aj osoby, ktoré absolvovali výtvarné aktivity. Všetky účastníčky štúdie boli vo veku 26 až 49 rokov.
„Ako záhradnícke, tak aj umelecké aktivity zahŕňajú učenie, plánovanie, kreativitu a fyzický pohyb a obe sa terapeuticky využívajú v lekárskych zariadeniach,“ uviedol spoluautor štúdie Charles Guy v tlačovej správe. „Vďaka tomu sú z vedeckého hľadiska porovnateľnejšie ako napríklad záhradníčenie a bowling alebo záhradníčenie a čítanie,“ dodal.
Čítajte aj Dosáľanie jedál oberá ľudí o roky životaV rámci výtvarných lekcií absolvovali tvorbu papiera, grafiky a koláží, zatiaľ čo tie, ktoré sa venovali záhradníčeniu, sa učili, ako zasiať semená, presádzať rastliny a žať ich plody.
Napriek porovnateľným prínosom pre duševné zdravie, ktoré zaznamenávali členky oboch skupín, uvádzali „záhradníčky“ častejšie zníženie pocitu úzkosti v porovnaní s „výtvarníčkami“.
Na lepšie pochopenie vzťahu medzi záhradníčením a duševným zdravím sú potrebné rozsiahlejšie štúdie, hoci vedci predpokladajú, že táto súvislosť môže vyplývať z toho, ako sa ľudia vyvíjali a ako sa v priebehu histórie spoliehali na rastliny ako potravu a úkryt.
Čítajte aj Archeológovia v Belgicku objavili pozostatky vojakov, ktorí padli v bitke pri Waterloo„Veríme, že tento výskum je prísľubom pre duševnú pohodu a väčšie rozšírenie rastlín v zdravotníctve a vo verejnom zdraví. Bolo by skvelé, keby našu prácu využili aj ďalší výskumníci ako základ pre tieto druhy štúdií,“ povedal Charles Guy. Mnoho účastníčok štúdie vyjadrilo želanie pokračovať v záhradníčení aj po skončení kurzov.