Asi piatim percentám ľudí sa po prekonaní covidu nevráti čuch alebo chuť

Približne u piatich percent ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, sa vyvinuli dlhodobé problémy s čuchom alebo chuťou.

30.07.2022 10:00
nos cuch Foto:
debata

Vyplýva to z najnovšej štúdie, publikovanej v britskom odbornom časopise The British Medical Journal (BMJ).

Strata čuchu sa stala jedným z charakteris­tických príznakov nákazy koronavírusom už začiatkom pandémie. Doposiaľ však nebolo známe, ako často sa tento príznak objavuje a ako dlho pretrváva. S cieľom získať odpovede na tieto otázky vykonali vedci analýzu 18 štúdií, ktoré už boli ukončené a zahŕňali spolu 3700 pacientov.

opičie kiahne Čítajte aj 95 percent prípadov opičích kiahní súvisí so sexuálnym stykom

V novej štúdii tak vedci zistili, že aj šesť mesiacov po prekonaní covidu môže pretrvávať strata čuchu u 5,6 percenta pacientov a strata chuti u 4,4 percenta. Nie je však jasné, či tieto údaje platia pre ľudí, ktorí sa z ochorenia zotavili úplne alebo iba čiastočne.

Vedci ďalej uvádzajú, že tieto zmysly by sa u väčšiny pacientov mali obnoviť v priebehu prvých troch mesiacov od nákazy koronavírusom. No u „veľkej skupiny pacientov sa môže vyvinúť dlhotrvajúca dysfunkcia, ktorá si vyžaduje včasné rozpoznanie a personalizovanú liečbu“.

Jedna žena dokonca vedcom povedala, že čuch sa jej nevrátil ani po vyše dvoch rokoch od prekonania covidu.

2019-nCoV, koronavírus, korona, vírus, Čítajte aj Štúdie ukázali, že únik koronavírusu z laboratória je veľmi nepravdepodobný

"Štúdie, ako je táto, nás upozorňujú na skryté bremeno, ktoré si sebou nesú ľudia trpiaci pretrvávajúcimi príznakmi.

Títo ľudia si možno myslia, že sa im neoplatí kontaktovať svojho lekára, pretože sa domnievajú, že sa s tým nedá už nič urobiť," uviedol imunológ Danny Altmann z londýnskej univerzity Imperial College. Altmann sa na štúdii nezúčastnil, upozorňuje AFP.

Vedcom sa okrem toho podarilo zistiť, že spomínané zmysly sa častejšie po prekonaní covidu nevrátia ženám než mužom. Nie je jasné, čo tento rozdiel spôsobuje, no vedci naznačili, že ženy majú tendenciu mať tieto zmysly lepšie vyvinuté, čo znamená, že z nich môžu stratiť viac.

komár, Culex modestus Čítajte aj Na Slovensku bol potvrdený prípad ochorenia na západonílsku horúčku

AFP upozorňuje, že nie je známe, aký variant koronavírusu prekonali ľudia, ktorí sa na štúdii zúčastnili. Predchádzajúce štúdie však naznačujú, že pri novších variantoch omikronu je stratu čuchu menej pravdepodobná.

debata chyba
Viac na túto tému: #čuch #výskum #chuť #pandémia #koronavírus #Covid-19