Tím vedcov plánuje "vzkriesiť" vyhynutého tasmánskeho tigra

Americkí a austrálski vedci plánujú "vzkriesiť" tasmánskeho tigra, ktorý vyhynul takmer pred storočím. Chcú na to využiť kmeňové bunky a prepis génov, pričom odhadujú, že prvý jedinec by mohol byť vypustený do voľnej prírody asi o desať rokov.

22.08.2022 06:00
tasmánsky vlk Foto:
debata

Vyhynutý vakovlk tasmánsky (Thylacinus cynocephalus), ktorý je ľudovo prezývaný aj tasmánsky tiger, patrí do skupiny vačkovcov rovnako ako kengura. Posledný jedinec tohto druhu uhynul v zoo v Tasmánii v roku 1936.

Austrálski a americkí bádatelia však plánujú odobrať živé kmeňové bunky iným vačkovcom s podobnou DNA, akú mal tasmánsky tiger. Následne použijú metódu prepisovania génov, aby tak tento vyhynutý druh alebo aspoň jemu čo najpríbuznejšieho živočícha opäť „vzkriesili“.

„Veríme, že o desať rokov by sme už mohli mať prvé mláďatko vakovlka,“ vyhlásil profesor Melbournskej univerzity Andrew Pask, ktorý výskum tasmánskeho tigra vedie.

Mnohí vedci sa však k snahe americko-austrálskeho odborného tímu stavajú skepticky, oživenie vyhynutých druhov označujú za „rozprávku“ a tvrdia, že ide skôr len „o pritiahnutie pozornosti médií ako o skutočnú vedu“.

Stanica BBC dodáva, že austrálski vedci sa o vzkriesenie tasmánskeho tigra pokúšajú už niekoľko desaťročí, snažia sa extrahovať najmä životaschopné vzorky DNA.

debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #zoo #zviera #živočích #tasmánsky tiger #bádatelia