Polovicu úmrtí v dôsledku rakoviny spôsobujú faktory, ktorým sa dá predísť

Takmer polovicu všetkých úmrtí v dôsledku rakoviny spôsobujú faktory, ktorým sa dá predísť. Vyplýva to z vedeckej štúdie medzinárodného výskumného tímu, ktorú publikoval lekársky časopis The Lancet.

26.08.2022 08:00
cigareta / popolník / fajčenie / dym / Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (2)

Vedci analyzovali údaje približne 10 miliónov ľudí, ktorí zomreli na 23 rôznych typov rakoviny v roku 2019.

Vonkajšie rizikové faktory sa podieľali na 4,45 miliónoch úmrtí. Zoznam 34 rizikových faktorov nezdravého životného štýlu vedú fajčenie, konzumácia alkoholu a obezita, vyplýva z zo zistení Inštitútu pre meranie a vyhodnocovanie zdravia (IHME) z Washingtonskej univerzity v Seattli.

„Táto štúdia ilustruje, že bremeno rakoviny zostáva dôležitou výzvou v oblasti verejného zdravia,“ povedal Christopher Murray, riaditeľ IHME a spoluautor štúdie. „Fajčenie je naďalej celosvetovo hlavným rizikovým faktorom rakoviny,“ dodal.

Štúdia tiež zistila, že vyššie riziko úmrtia na rakovinu v dôsledku vonkajších rizikových faktorov majú muži (50,6 percent). U žien je toto riziko zhruba tretinové (36,3 percent).

Okrem alkoholu, fajčenia a obezity medzi rizikové faktory z hľadiska rakoviny patria aj nechránený sex a vplyv karcinogénnych látok v určitých povolaniach.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina #vedci #výskum #úmrtia #ovplyvniteľné faktory
Flowers