William Herschel objavil planétu Urán, skúmal aj vzdialený vesmír

Astronóm William Herschel, ktorý zomrel 25. augusta 1822, patril k veľkým postavám vedy konca 18. a začiatku 19. storočia. Okrem iného objavil planétu Urán, ako prvý pozoroval Saturnove mesiace Mimas a Enceladus.

25.08.2022 12:39
merkur Foto:
debata

Venoval sa aj skúmaniu vzdialenejšieho vesmíru, pre svoje pozorovania si tiež staval vlastné ďalekohľady. Dočkal sa množstva pôct, jeho meno napríklad niesol európsky teleskop, ktorý fungoval na obežnej dráhe medzi rokmi 2009 a 2013.

Herschel pochádzal z rodiny nemeckého hudobníka, ktorého korene možno siahali do Heršpic neďaleko Slavkova pri Brne. Jeho predkovia sa podľa niektorých zdrojov volali Jelínkovi a po presťahovaní do Saska v 17. storočí si meno ponemčili na Hirschel. Neskôr sa rodina presunula do Hannoveru, kde otec neskoršieho astronóma slúžil vo vojenskej kapele. Keď hannoverská dynastia zasadla na začiatku 18. storočia na britský trón, začali na ostrovy prúdiť aj nemeckí hudobníci vrátane Herschelovcov.

Neil Armstrong Čítajte aj Neil Armstrong urobil v roku 1969 povestný "veľký skok pre ľudstvo"

Friedrich Wilhelm Herschel (meno si poangličtil až po rokoch) sa narodil v Hannoveri a do Británie sa presťahoval roku 1757 na prahu dvadsiatky, spočiatku sa aj on venoval hudbe. Zaujímal sa ale aj o matematiku, ktorá ho nakoniec priviedla k astronómii, kvôli nedostatku peňazí si však musel sám vyrábať ďalekohľady. Postupne sa v tomto umení tak zdokonalil, že v roku 1776 dokázal zostrojiť teleskop s tridsaťcenti­metrovým zrkadlom a jeho výrobky používali aj Jozef II. alebo Katarína II. Veľká.

Veľkú slávu mu zaistil objav Uránu, ktorý prvýkrát pozoroval 13. marca 1781, vďaka ktorému sa stal členom Kráľovskej učenej spoločnosti a Juraj III. mu dokonca vymeral doživotnú rentu 200 libier (dnes približne 40-tisíc eur). Až koncom apríla 1793 sa však stal riadnym poddaným britského kráľa a začal sa podpisovať William Herschel. Do svojej smrti objavil niekoľko stoviek dvojhviezd, zhruba 1 500 hmlovín a galaxií, zaoberal sa aj štúdiom pohybu Slnka a jeho žiarenia.

Astronómii sa pritom zo svojej rodiny William Herschel nevenoval sám, už od 70. rokov 18. storočia mu pomáhala sestra Caroline (1750 až 1848), okrem iného objaviteľka ôsmich komét. Tá sa v roku 1787 stala historicky prvou ženou platenou za prácu astronóma, keď jej kráľ Juraj III. ako bratovej asistentke vymeral 50 libier ročne.

Na otcovu prácu nadviazal John Herschel (1792 až 1871), matematik, chemik a priekopník fotografie, ktorý dokončil katalogizáciu severnej hviezdnej oblohy a tiež objavil tisíce hmlovín, hviezdokôp a dvojhviezd.

debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #urán #astronóm #ďalekohľad #Saturnove mesiace
Flowers