Ocenenie vedcovi patrí za objavy, ktoré sa týkajú genómov vyhynutých hominidov a evolúcie človeka, uviedol inštitút.
Pääbo túto novinku prijal pri šálke kávy. Keď šok pominul, jedna z prvých vecí, ktorá mu napadla bolo, či by mohol túto novinku zdieľať so svojou manželkou Lindou.
Pääbovi sa, okrem iného, podarila sekvenácia genómu neandertálca. Pääbo bol priekopníkom výskumu, ktorý porovnával genómy moderného človeka a jeho najbližších vyhynutých príbuzných, neandertálcov a denisovanov, a ukázal, že medzi druhmi dochádzalo k miešaniu, zdôraznil Nobelov výbor Karolinského inštitútu.
Možnými víťazmi boli aj experti, ktorí uskutočnili objavy v oblasti rakoviny prsníkov či mRNA vakcín.
Americká genetička Mary-Claire Kingová, ktorá v roku 1990 objavila gén zodpovedný za dedičný druh rakoviny prsníka, by mohla byť ocenená spolu so svojím krajanom onkológom Dennisom Slamom a Nemcom Axelom Ullrichom za výskum, ktorý viedol k vývoju lieku proti rakovine prsníka Herceptin, píše AFP.
Americká biochemička maďarského pôvodu Katalin Karikó by mohla Nobelovu cenu získať za svoj výskum, ktorý viedol o vývoju prvých vakcín proti ochoreniu COVID-19 založených na technológii mRNA. Spolu s ňou by mohli byť ocenení americký imunológ Drew Weissman a Kanaďan Pietre Cullis.
Nobelova cena za fyziológiu a lekárstvo je prvou z Nobelových cien, ktoré budú vyhlásené tento týždeň.
Svante Pääbo (67) je zakladateľom paleogenetiky
– Svante Pääbo sa venuje evolučnej genetike. V roku 2006 sa mu z kostrových pozostatkov 45 000 rokov starej neandertálky podarilo so svojim tímom extrahovať mitochondriálnu DNA. Tá je súčasťou mimojadrovej genetickej informácie. Pridal sa k vedcom, ktorí tvrdia, že aj keď má moderný človek s neandertálcami rovnaký genetický profil z asi 99,5 percenta, špecifické oblasti v ňom skôr vylučujú, že by sa oba ľudské druhy navzájom miešali.
- Zaoberá sa tiež výskumom denisovanov, ktorí boli blízki s neandertálcami. Pozornosť vyvolal jeho objav, že denisovania a neandertálci, dávno vyhynutí príbuzní moderných ľudí, mali k sebe oveľa bližšie, než sa doteraz vedelo. Z kosti dievčaťa zistil, že sa pred 50 000 rokmi narodila zo vzťahu medzi denisovanským otcom a neandertálskou matkou.
- V roku 2020 zverejnil so svojim kolegom Hugom Zebergom, že gény, ktoré niektorí ľudia zdedili po dávnych neandertálskych predkoch, možno zvyšujú riziko ťažkého priebehu ochorenia covid-19. Obaja vedci sa zaoberali skupinou génov alebo haplotypom, ktorý moderný človek zrejme zdedil po človeku neandertálskom. Tento haplotyp sa vyskytuje asi u 16 percent obyvateľov Európy a zhruba polovice obyvateľov južnej Ázie. V Afrike a východnej Ázii sa naproti tomu prakticky nevyskytuje. Zeberg a Pääbo vo svojej štúdii uviedli, že vôbec najvyšší výskyt neandertálskeho haplotypu je v populácii Bangladéša, kde sa vyskytuje až u 63 percent ľudí.
- Pôvodne študoval históriu a jazyky, neskôr sa zameral na medicínu a v roku 1986 získal doktorát na Uppsalskej univerzite za prácu o adenovírusoch. Potom študoval na Kalifornskej univerzite v Berkeley a od roku 1990 učil na Mníchovskej univerzite.
- V roku 1997 bol menovaný riaditeľom oddelenia genetiky na Inštitúte Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu v Lipsku v Nemecku, ktoré založil. Je tiež profesorom na Okinawskom inštitúte vedy a technológie v Japonsku.
- Narodil sa 20. apríla 1955 v Štokholme. Je nemanželským synom nositeľa Nobelovej ceny za fyziológiu a lekárstvo Suneho Bergströma, ktorý cenu dostal v roku 1982 za výskum určitého druhu ľudských hormónov. Vyrastal v Štokholme s matkou, estónskou chemičkou Karin Pääboovou.
- Podľa niektorých zdrojov, napríklad queerstoryfiles.blogspot.com alebo geneticliteracyproject.org, sa v jednej zo svojich kníh o neandertálcoch označil za bisexuála. Je ženatý s americkou genetičkou Lindou Vigilantovou, s ktorou spolupracuje na niektorých svojich výskumoch. Majú spolu syna a dcéru. Podľa amerického psychológa Arthura S. Rebera si Pääbo pôvodne o sebe myslel, že je gay, po stretnutí so svojou budúcou manželkou si ale uvedomil, že ho priťahujú aj ženy.
- Sedemkrát v histórii sa stalo, že Nobelovu cenu získali otec a syn – Briti Henry Bragg a Lawrence Bragg ju získali spoločne za fyziku v roku 1915, a ďalej to boli Briti Joseph Thomson (fyzika 1906) a George Thomson (fyzika 1937), Švédi Niels Bohr (fyzika 1922) a Aage Bohr (fyzika 1975), Švédi Hans von Euler-Chelpin (chémia 1929) a Ulf von Euler (lekárstvo 1970), rovnako Švédi Manne Siegbahn (fyzika 1924) Arthur Kornberg (lekárstvo 1959) a Roger Kornberg (chémia 2006). (ČTK)
Postupne budú nasledovať mená držiteľov cien za fyziku, chémiu, literatúru a za mier. Vlani dostali Nobelovu cenu za fyziológiu a lekárstvo americkí molekulárni biológovia David Julius a Ardom Patapoutian za objav receptorov teploty a hmatu.
Okrem medaily a diplomu na laureáty Nobelových cien čaká aj finančná prémia, ktorá činí desať miliónov švédskych korún. Laureáti ocenení slávnostne prevezmú 10. decembra, v deň výročia úmrtia švédskeho vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela, na základe ktorého závetu sú ceny udeľované.