Poloha tela po prehltnutí liekov ovplyvňuje ich vstrebanie

Keď si nabudúce budete brať liek proti bolesti hlavy, možno by ste mali zvážiť svoje držanie tela. Vedci z Univerzity Johnsa Hopkinsa zistili, že to, či stojíte vzpriamene, alebo sa nakláňate, a tiež to, na ktorú stranu sa nakláňate, môže ovplyvniť, ako rýchlo sa obsah tabletky vstrebe do vášho tela.

18.10.2022 06:00
lieky Foto:
Ilustračné foto.
debata

Ich záver? Keď sa po prehltnutí lieku nakloníte na pravý bok, môže sa jej vstrebávanie urýchliť približne o 13 minút v porovnaní so vzpriameným postojom. Naklonenie na ľavú stranu by bolo chybou – mohlo by spomaliť vstrebávanie o viac ako hodinu.

Stáť alebo sedieť rovno je „stále vynikajúci spôsob“, ako si vziať pilulku, povedal Rajat Mittal, inžinier z Univerzity Johnsa Hopkinsa a hlavný autor štúdie. Pokiaľ však po užití tabletky ležíte, otočenie na pravý bok by mohlo výrazne urýchliť tempo, akým sa liek bude vstrebávať do tela, dodal.

pračlovek, neandertálec, Čítajte aj Stopy zvierat a ľudí v blízkosti Liverpoolu odhaľujú dávne zmeny v prírode

Mittal a tím výskumníkov vytvorili počítačový model ľudského žalúdka, aby otestovali, čo sa stane, keď si ľudia v štyroch polohách vezmú tabletky. Model simuloval cestu tabletky žalúdkom do čreva.

Pri simuláciách vedci zistili, že rozpustenie tabletky vo vzpriamenej polohe trvá 23 minút. Pri naklonení na pravý bok to trvalo iba desať minút. Pri naklonení na ľavú stranu to však trvalo viac ako 100 minút. Medzi najlepšou a najhoršou polohou bol desaťnásobný rozdiel, uviedol Mittal.

Poloha človeka ovplyvnila rýchlosť rozpúšťania tabliet v simuláciách z dvoch dôvodov – tými je prirodzený tvar žalúdka a gravitácie. U väčšiny ľudí, až na vzácne výnimky, sa žalúdok pri napojení na črevo zahýba doprava a všetka potrava alebo tekutina v žalúdku sa vstrebáva až v črevách.

Fidži, palmy, pláž, piesok, more, leto, dovolenka, oceán, teplo ružová, západ slnka, večer Čítajte aj Viac ako polovici zo všetkých paliem na svete hrozí vyhynutie, tvrdí štúdia

Vedci zistili, že keď gravitácia spolupracuje s prirodzenou cestou zo žalúdka do čriev, tableta cestuje rýchlejším tempom smerom k črevám a vstrebáva sa.

Štúdia neznamená, že by ste sa mali pri každom použití pilulky nakláňať doprava alebo si ľahnúť. Niektoré lieky, najmä tie, ktoré spôsobujú nežiaduce gastrointestinálne účinky, sú doplnené inštrukciami, aby ste po ich užití zostali vzpriamení. A výrobcovia liekov zvyčajne predpokladajú, že ste pri prehĺtaní tabliet vo vzpriamenej polohe.

Výskum Univerzity Johnsa Hopkinsa je jednou z rastúceho počtu štúdií, ktoré využívajú počítačové modely na umelú simuláciu rôznych procesov v ľudskom tele. Štúdia by mohla pomôcť lekárom lepšie predpisovať lieky pacientom so zdravotným postihnutím alebo pacientom pripútaným na lôžko, ktorí po užití tabletky nemôžu stáť alebo sedieť vzpriamene.

Podľa Mittala má každý druh pokusného modelu – či už vytvorený v laboratóriu alebo založený na zvieratách alebo ľuďoch – svoje obmedzenia. V skutočnom živote sa v žalúdku mieša a drví potrava a tekutina; v každom okamihu môže byť v žalúdku rôzne množstvo potravy alebo plynov, ktoré môžu brániť alebo spomaľovať prechádzajúcu tabletku.

wmo-gorilax Čítajte aj Správa o stave planéty 2022: Pokles populácií živočíchov je ohromujúci

V štúdii vedci predpokladali, že žalúdok obsahuje iba jednu tekutinu – napríklad vodu, džús alebo mlieko – namiesto zmesi jedla a žalúdočnej kyseliny. Mittal uviedol, že ide o rovnaký predpoklad, aký pri svojich testoch používajú farmaceutické spoločnosti.

„V konečnom dôsledku je veľmi ťažké skutočne preskúmať všetky rôzne kombinácie potravín, ktoré ľudia mohli zjesť, keď si prášok vzali,“ povedal Mittal.

Simulácia tiež predpokladala jednu štandardizovanú verziu žalúdka – tvary žalúdka sa môžu líšiť, najmä podľa veku – a v teste bol použitý jeden konkrétny typ – pevná tabletka kyseliny salicylovej, ktorá mala vyššiu hustotu ako tekutina v modeli, takže sa pilulka mohla potopiť. Mittal uviedol, že v budúcnosti plánuje testovať aj iné tvary a veľkosti tabliet, napríklad kapsule.

debata chyba
Viac na túto tému: #lieky #vedci #výskum #poloha tela #vstrebanie liečiva