Opakovaná nákaza koronavírusom zvyšuje riziko zdravotných problémov

Ľuďom, ktorí mali ochorenie COVID-19 viac než raz, hrozí dva až tri razy väčšia pravdepodobnosť závažných zdravotných problémov než osobám, čo sa koronavírusom infikovali iba jedenkrát.

11.11.2022 11:26
csm Coronaviren CDC 380df58725 Foto:
Koronavírus.
debata (1)

Vyplýva to z prvej rozsiahlej štúdie amerických vedcov na túto tému, ktorá bola tento týždeň zverejnená vo vedeckom časopise Nature Medicine.

Výskumníci analyzovali anonymizované medicínske záznamy 5,8 milióna osôb zo zdravotníckej databázy amerického ministerstva pre záležitosti veteránov. Autori štúdie pritom varovali, že jej výsledky mohla ovplyvniť skutočnosť, že išlo najmä o záznamy starších belošských mužov.

asteroid Čítajte aj "Zabijak planét" sa blíži k Zemi. Je pre nás hrozbou? Čo na to astronómovia?

Z analyzovaného počtu ľudí bolo v období od 1. marca 2020 do apríla tohto roku minimálne raz pozitívne testovaných na covid viac ako 443 000.

Takmer 41 000 z nich malo covid viac ako raz. Vyše 93 percent sa nakazilo dva razy, zatiaľ čo šesť percent sa infikovalo trikrát a necelé jedno percent štyrikrát. Zvyšných 5,3 milióna ľudí covid nikdy nemalo.

Štúdia ukázala, že v porovnaní s osobami, ktoré sa infikovali covidom len raz, mali opakovane nakazení ľudia dvakrát vyššiu pravdepodobnosť predčasného úmrtia a trikrát vyššie riziko hospitalizácie pre súvisiace komplikácie.

oteplovanie Čítajte aj Klimatická zmena sa zrýchľuje, varuje výročná správa WMO

U opätovne infikovaných sa viac než trikrát častejšie vyskytovali problémy so srdcom a pľúcami. Autori štúdie tiež konštatovali, že reinfekcia prispieva aj k poruchám fungovania mozgu, ochoreniu obličiek a vzniku diabetu. Riziko takýchto problémov sa navyše môže zvyšovať s každou ďalšou nákazou covidom.

Epidemiológ Ziyad Al-Aly pôsobiaci na Washingtonskej univerzite v meste St. Louis pre AFP povedal, že dôvod, prečo dochádza k opätovným nákazám je, že súčasná vakcinačná stratégia nebráni šíreniu vírusu.

„Myslím si, že reinfekcie budú pokračovať, pokiaľ nebudeme mať vakcíny, ktoré zablokujú prenos (vírusu), poskytnú trvácnejšiu ochranu a budú odolné voči (novým) variantom,“ uviedol.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #štúdia #vírus #výskum #človek #koronavírus #Covid-19