Viac ako 40 percent ľudí na svete verí v zlé čarodejnice, ukázala štúdia

Štyria z desiatich obyvateľov sveta veria, že existujú čarodejnice a čarodejníci, ktorí môžu svojimi nadprirodzenými schopnosťami škodiť ostatným.

17.12.2022 21:23
bosorka, čarodejnica, ježibaba, čary,... Foto:
debata (49)

Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v odbornom magazíne PLOS One. Informácie zverejnila česká spravodajská televízia ČT24.

robotika Čítajte aj V košickej nemocnici pomáha s rehabilitáciou pacientov robot

Štúdia vychádza z prieskumov verejnej mienky v 95 krajinách a regiónoch sveta z rokov 2008 až 2017, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 140 tisíc ľudí. Vyše štyridsať percent z nich dalo najavo presvedčenie, že „niektorí ľudia môžu vysloviť kliatby alebo zariekadlá, ktoré spôsobia, že sa niekomu stane niečo zlé“.

Viera v nadprirodzené schopnosti čarodejníc a čarodejníkov je v rôznych častiach sveta rôzne intenzívna. Napríklad v Tunisku ju zdieľa 90 percent obyvateľov a veľmi vysoká je aj v Maroku, Tanzánii alebo Kamerune, zatiaľ čo vo Švédsku je o nej presvedčených len deväť percent a v Nemecku trinásť percent opýtaných.

1679738956 Čítajte aj Očkovanie proti covidu vykázalo u detí vysokú účinnosť v ochrane pred úmrtím, ukázala štúdia

Všeobecne je viera v čarodejníctvo viac rozšírená u chudobnejších ľudí s nižším vzdelaním.

Ako poznamenala agentúra DPA, presvedčenie o nadprirodzených schopnostiach čarodejníc a čarodejníkov nezostáva bez dôsledkov. A tie môžu byť niekedy tragické. V mnohých krajinách boli totiž zaznamenané napríklad útoky aj vraždy albínov, ktorí sú pre svoj vzhľad považovaní za obdarených nadprirodzenými schopnosťami.

Autori štúdie upozorňujú na to, že ich analýza má obmedzenú vypovedaciu schopnosť. Zahŕňa síce viac ako polovicu dospelej svetovej populácie, ale chýbajú v nej krajiny ako Čína alebo India. Napriek týmto obmedzeniam však podľa vedcov dáta jasne ukazujú, že viera v čarodejníctvo je aj v súčasnosti globálnym fenoménom.

žena, bolesť hlavy, migréna, ochorenie Čítajte aj Vedci sa pozreli do mozgu ľudí trpiacich migrénou. Našli tam kľúč k pochopeniu bolesti
49 debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #výskum #Čarodejnica
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy