Riskantné či nelegálne správanie na internete je medzi mladými normálne

Riskantné či nelegálne správanie v online prostredí je medzi mladými ľuďmi považované za takmer normálne.

07.12.2022 06:00
mobil, sociálna sieť, chat, internet, facebook Foto:
debata (2)

Každý štvrtý tínedžer vo veku 1619 rokov na internete už niekoho „trolloval“, čiže si zákerným spôsobom robil žarty. Vyplýva to z výsledkov štúdie zastrešovanej Európskou úniou a Europolom.

Do štúdie v deviatich európskych krajinách (Británii, Francúzsku, Španielsku, Taliansku, Nemecku, Holandsku, Švédsku, Nórsku a Rumunsku) sa zapojilo 8000 mladých ľudí. Bádatelia skúmali 20 riskantných správaní na internete vrátane nenávistných prejavov a uverejňovanie intímnych záberov z pomsty Vedci v rámci štúdie objavili dôkazy o tom, že internetové správanie mladých ľudí vo veku 1619 vykazuje známky trestného, riskantného či delikventného správania. Najvyššiu mieru zistili v Španielsku, najnižšiu v Británii.

Elon Musk Čítajte aj Musk chce do pol roka začať testovať čipy do ľudského mozgu. Jeho firma čaká na povolenie

Jeden zo štyroch tínedžerov už na internete niekoho sledoval či trolloval, každý ôsmy sa dopustil online obťažovania a každý desiaty zverejňoval nenávistné prejavy. Jeden z piatich mladých ľudí sa zúčastňoval na sextingu (písaní správ so sexuálnym obsahom) a každý tretí praktizoval tzv. digitálne pirátstvo, čiže kradol knižné či audiovizuálne diela v digitálnej podobe. Štyria z desiatich tínedžerov tiež sledujú pornografiu.

221128-herd-new-minerals-main-3000px Čítajte aj Vedci objavili pri skúmaní meteoritu dva nové nerasty. Na Zemi sú úplne neznáme

Spoluautorka štúdie a profesorka kriminológie Julia Davidsonová uviedla, že „množstvo tínedžerov pácha kyberzločiny a medzi mladou generáciou Európanov sa takéto správanie na internete postupne stáva normálnym“. Približne polovica účastníkov štúdie by mohla byť vo väčšine právnych systémov za svoje činy trestne stíhaná.

K riskantnému správaniu na internete sa priznalo viac chlapcov ako dievčat, až takmer trištvrte opýtaných. U dievčat to bolo len približne 65 percent. Obe skupiny najviac využívajú YouTube, Instagram, WhatsApp, TikTok a Snapchat.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #tínedžer #mladí ľudia #online
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy