Nová technológia českých vedcov dokáže rozpoznať autora textu

Vedci z Filozofickej fakulty univerzity Palackého (FF UP) v Olomouci vyvinuli technológiu, ktorá umožňuje automatické profilovanie osôb.

31.01.2023 16:31
debata

Na základe analýzy textov spisovateľov, politikov aj vrahov si patentovali technológiu, ktorá dokáže určiť autora textu. O úspechu akademikov z Olomouca informuje spravodajkyňa TASR.

Technológia pomocou umelej inteligencie dokáže na základe takmer nebadateľných kľúčových slov zistiť, kto je autorom textu. Spoločne s dôrazom na postoj rečníka k téme sú „odtlačkom autora“.

Výskumníkom stačí asi dvesto až päťsto slov, aby dokázali určité percento pravdepodobnosti autorstva. Pri 1500 slovách už dokážu určiť autora s veľmi vysokou mierou pravdepodobnosti. Doterajšie metódy takú vysokú pravdepodobnosť autorstva neprinášali a Palackého univerzita tvrdí, že objav jej vedcov konkuruje technológiám Google a Adobe.

2022 12 21 Eva.jpg 1987258066 Čítajte aj Vedkyňa Eva Krupičková Pluhařová: Simulovať sa dá skoro všetko

Odborníci z Katedry všeobecnej lingvistiky FF UP sa dlhodobo zaoberajú vlastnosťami textu, ktoré sú založené na frekvenciách. Lepšie výsledky im prinášalo skúmanie menej častých javov v texte.

„S kolegami sme zistili, že podľa nízkofrekvento­vaných, ale pravidelne rozmiestnených a opakujúcich sa slov je možné autora rozpoznať tiež. A to ešte s väčšou mierou istoty,“ uviedol Dan Faltýnek z Katedry všeobecnej lingvistiky. Dodal, že sa zameriavajú na slovnú zásobu konkrétneho človeka.

Pracovali napríklad s textami J.K. Rowlingovej, písomnými prejavmi Karla Marxa, Silvia Berlusconiho, Václava Havla, či Elona Muska. Skúmali aj vzorky textov masových vrahov.

mravec-2x Čítajte aj Mravce vedia z moču "zistiť" rakovinu

„To, aké slová človek opakuje, môže poukázať napríklad na jeho psychický stav alebo sociálnu oblasť,“ spresnili vedci. Ich technológia by sa mohla využívať v personalistike, online psychoterapii, súdnych kauzách či boji proti extrémizmu a dezinformáciám.

„Najjednoduchším variantom využitia našej technológie bude v dohľadnej dobe aplikácia, ktorá ľuďom umožní dozvedieť sa niečo o sebe a pomôže im v sebarozvoji,“ načrtla budúcnosť objavu vedkyňa Martina Benešová.

debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #výskum #olomouc #umelá inteligencia #Filozofická fakulta
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy