Umelá inteligencia je pri hodnotení ultrazvuku srdca lepšia ako ľudia

Umelá inteligencia je lepšia ako ľudia pri vyhodnotení vyšetrení srdca ultrazvukom, vyplynulo z novej americkej štúdie. Zatiaľ čo predchádzajúce prieskumy ukázali potenciálnu silu umelej inteligencie, pokiaľ ide o výsledky vyšetrení röntgenom, ultrazvukom či na magnetickej rezonancii, najnovšia klinická štúdia sa zamerala len na srdce, uviedla agentúra AFP.

18.04.2023 06:00
srdce, pulz, EKG Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Podľa jedného z autorov štúdie, kardiológa Davida Ouyanga z Los Angeles, výsledky úspešného prieskumu ukázali, kde všade by sa umelá inteligencia do budúcnosti dala veľmi dobre využiť. Takzvaná echokardiografia (ECHO) sa používa na vyšetrenie srdcových funkcií a parametrov jednotlivých srdcových oddielov. Vyšetrenie vykonávajú u pacientov špecialisti v oblasti sonografie, ktorí obvykle snímku ešte pred odovzdaním kardiológovi vyhodnotia.

mozog Čítajte aj Skeny mozgu odhalili hlboký vplyv psychotropného nápoja ayahuasca na človeka

Nová štúdia, zverejnená v časopise Nature, postavila vedľa seba týchto špecialistov a umelú inteligenciu a sledovala, kto poskytne najpresnejšie počiatočné hodnotenie. Obe skupiny hodnotili takzvaný LVEF, čiže ejekčnú frakciu ľavej (srdcovej) komory. Ide o test, ktorý je meradlom schopnosti srdca pumpovať krv. Používa sa na zistenie, či pacienti prekonali srdcový záchvat alebo aj či môžu podstúpiť operáciu implantácie defibrilátora.

Na štúdiu bolo použitých takmer 3500 ultrazvukových vyšetrení srdca, ktoré boli náhodne rozdelené medzi ľudských expertov a umelú inteligenciu. Ich hodnotenie bolo následne posúdené kardiológmi, ktorí nevedeli, ktoré pochádzajú od ľudí a ktoré od druhej skupiny.

Kardiológovia pritom urobili podstatné zmeny vo viac ako 27 percentách hodnotení vykonaných ľuďmi a v takmer 17 percentách hodnotení, ktoré vykonala umelá inteligencia. „Umelá inteligencia bola rýchlejšia, presnejšia a kardiológovia ju nerozpoznali,“ uviedol David Ouyang. Ako dodal, v Spojených štátoch, ale aj po celom svete, je nedostatok expertov v oblasti sonografie a využitie umelej inteligencie by im ušetrilo drahocenný čas.

Ako obmedziť potenie? Pomôžu aj domáce recepty z bylín a zeleniny Čítajte aj Vystavenie sa potu iných ľudí môže podľa štúdie pomôcť znížiť sociálnu úzkosť

Model umelej inteligencie bol vycvičený na takmer 145 000 echokar­diogramoch a na spracovanie veľkého množstva dát používa takzvané hlboké učenie (Deep Learning), čo je disciplína patriaca do kategórie strojového učenia.

Výskumníci teraz žiadajú Americký úrad pre výživu a lieky (FDA) o schválenie používania metódy. Dúfajú, že čoskoro sa tak stane aj v Európskej únii a inde na svete, doplnil kardiológ z Los Angeles. Francúzsky kardiológ Florian Zores štúdiu ocenil ako dobre vykonanú, avšak vo Francúzsku by podľa neho umelá inteligencia nenašla v tomto prípade toľko využitia, pretože počiatočné vyšetrenie ultrazvuku srdca tu vykonávajú už priamo kardiológovia.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #EKG #srdce #umelá inteligencia #ultrazvuk