Pred 30 rokmi, 10. mája 1993, Jakeš došiel ako prvý Čech na lyžiach na severný pól a odvtedy tam bol asi dvadsaťkrát. Na svojom konte má aj množstvo ďalších obdivuhodných výprav i nesplnených prianí.
Režisér Petr Horký, ktorý s ním bol raz na póle, napísal, že Jakeš začína fungovať až tak v mínus dvadsiatich piatich, a potom že „je to veselý, spokojný chlapík“. O severnom póle Jakeš hovorí, že je najnebezpečnejším miestom, pretože sa jeho ľadová krajina neustále mení a vopred človek nevie, čo ho čaká.
Čítajte aj Vedci pomenovali nový rod motýľov po zápornej postave z Pána Prsteňov„Idete celý čas po zamrznutom oceáne, ktorého ľad sa vplyvom morských prúdov a vetra pohybuje aj počas noci, takže ráno môžete byť aj o desať kilometrov inde. Je to dobrodružný pochod. Ako sa kry lámu, utvárajú nádherné útvary a vznikajú vodné kanály a plochy, medzi ktorými musíte kľučkovať. Severnému pólu vždy dávam prednosť pred ostatnými lyžiarskymi výpravami,“ povedal k svojej milovanej končine.
K svojej životnej láske sa dostal náhodou cez priateľa, polárnika a dobrodruha Jaroslava Pavlíčka. S ním začal chodiť po horách, na Pamír, Kaukaz, do Álp, do Himalájí. Spolu na hore Čo Oju zdolali v roku 1982 československý zimný výškový rekord (6500 metrov). V roku 1984 s Pavlíčkom a Vladimírom Weignerom ako prví z Československa prešli Grónsko z východu na západ. Pavlíček ho priviedol aj do Antarktídy, kde na ostrove Nelson v roku 1989 zakladali polárnu stanicu.
S polárnymi výpravami začal v roku 1992. „Nemal som vôbec obavy. Mali sme ako sprievodcu skúsených polárnikov, Kanaďana Richarda Webera a Rusa Michaila Malachova. Oni boli prvými na svete, ktorí došli pešo z Kanady na severný pól a späť bez podpory. Všetko vybavenie si ťahali sami. Lepších sprievodcov sme ani nemohli mať,“ odpovedal na otázku, či sa nebál.
Čítajte aj Vedci nahliadli do morského dna. Objavili devätnásťtisíc nových sopiekV roku 1986 ako prvý Čech vystúpil v zime sólovo na najvyššiu horu Južnej Ameriky – Aconcaguu. Pri zostupe takmer zahynul, omrzol a prišiel o prsty na nohách. Legendárny a svetovo unikátny bol v roku 1996 aj jeho utajený prechod Grónska bez akéhokoľvek spojenia.
Jeho životným snom je dokončenie projektu „Tri póly a sedem vrcholov“, ktorý zahŕňa výstup na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov a dosiahnutie oboch zemských pólov. Na dokončenie projektu mu chýbajú výstupy na Mount Everest a Masív Vinson v Antarktíde a dosiahnutie južného pólu na lyžiach. Najväčšou prekážkou sú financie.