Novinky zo sveta vedy: Vedci vynašli testy na zistenie rakoviny a varovali pred rýchlejším topením arktického ľadu

Vo svete vedy zaznamenali v uplynulom týždni viacero zaujímavých správ. Vedci objavili pozitívny vplyv taurínu, ktorý sa bežne nachádza v energetických nápojoch, upozornili na topenie arktického ľadu a vyvinuli nové krvné testy na diagnostiku rakoviny. Prinášame súhrn najnovších poznatkov z vedy.

10.06.2023 10:00
ľadovec, aljaška Foto: ,
Kusy ľadovca. ilustračná snímka
debata (1)

Ľadová pokrývka Severného ľadového oceánu sa v lete úplne roztopí už v 30. rokoch tohto storočia, teda o desaťročie skôr, než sa predpokladalo. Nezabráni tomu ani výrazné zníženie uhlíkových emisií spôsobujúcich globálne otepľovanie, uviedli vedci.

Správa uverejnená vo vedeckom žurnále Nature Communications ďalej uvádza, že ani zastavenie globálneho otepľovania na úrovni 1,5 stupňa Celzia tak, ako to uvádza Parížska dohoda, nezabráni tomu, aby sa v septembri roztopil plávajúci arktický ľad.

Pravda o klíme - 6. diel: S klimatológom Milanom Lapinom
Video
Čo čaká planétu Zem, ak nezastavíme prudké otepľovanie? Vysielané 11. 5. / Zdroj: TV Pravda

Odhalí rakovinu test?

Krvný test Galleri by mohol urýchliť diagnostiku pre viac ako 50 rôznych typov rakoviny, naznačuje nová vedecká štúdia. Dokázal totiž odhaliť príznaky rakoviny u 323 zo 6238 ľudí, ktorí v Anglicku alebo Walese navštívili praktického lekára s podozrením na symptómy ochorenia. Rakovinu následne diagnostikovali 244 z týchto 323 pacientov.

Test Galleri zisťuje fragmenty nádorovej DNA v krvnom obehu. Bol „najúspešnejší“ pri rakovine hrubého čreva (37 percent), pľúc (22 percent), maternice (8 percent), pažeráka a žalúdka (6 percent) a vaječníkov (4 percentá).

homo naledi, fosílie, kosti Čítajte viac Paleontológovia objavili v Kolíske ľudstva najstaršie pohrebisko na svete

Úspešnosť sa líšila v závislosti od štádia ochorenia – presnejší bol v pokročilom štádiu (95 percent), vo veľmi ranom štádiu to bolo „len“ 24 percent. Neodhalí ani všetky druhy rakoviny a nenahrádza ani skríningové programy NHS (zdravotnícky systém v Británii) pre rakovinu prsníka, krčka maternice a hrubého čreva.

Zistenia zo štúdie prezentovali na konferencii Americkej spoločnosti klinickej onkológie a publikovali v časopise The Lancet Oncology. Test vyvinula kalifornská biotechnologická spoločnosť Grail a koniec jeho skúšobnej fázy sa očakáva koncom tohto roka.

Taurín predĺžil myšiam život

Vedci z newyorskej Kolumbijskej univerzity zistili, že chemická látka taurín, ktorá je bežnou prísadou energetických nápojov, dokáže predĺžiť dĺžku života myší. Na základe výsledkov svojho výskumu vyzvali na realizáciu rozsiahlej klinickej štúdie, ktorá by preverila, či by taurín rovnako fungoval aj u ľudí.

Taurín patrí medzi aminokyseliny prirodzene sa vyskytujúce v organizme, pričom pozitívne vplýva na viaceré orgány a ich výkon. Bádatelia však zistili, že úroveň taurínu v ľudskom tele s pribúdajúcim vekom klesá.

Enter programiáda 2023 Čítajte viac Inteligentný kvetináč: postará sa, aby vaše kvety nikdy neuschli. Vymysleli ho stredoškoláci

Keď vedci v rámci štúdie navýšili myšiam dávky taurínu, zistili, že hlodavce žili dlhšie – približne o tri až štyri mesiace, čo pri ľuďoch zodpovedá siedmim až ôsmim rokom – a zlepšil sa aj ich zdravotný stav. Pokusné myši mali silnejšie kosti a svaly, lepšie im fungoval mozog a „omladil“ sa ich imunitný systém.

Genetická rarita

Českí a kanadskí vedci objavili genetickú raritu, riasu so siedmimi genómami. Jednobunková riasa, ktorá bola viac než 50 rokov uložená v univerzitnej zbierke v nemeckom Göttingene, nesie sedem rôznych genetických informácií. Ide o rekordný počet dosiaľ zaznamenaných genómov v jedinej bunke.

Podľa vedcov nie je neobvyklé, že bunky majú viac genómov. Predpokladá sa, že zložité bunky vznikli pred tromi miliardami rokov a v priebehu evolučného vývoja do seba absorbovali baktérie, s ktorými žili v symbióze.

krokodíl Čítajte viac Zázrak prírody? Samica krokodíla otehotnela bez oplodnenia samcom
1 debata chyba
Viac na túto tému: #objav #rakovina #veda #vedci #globálne otepľovanie #topenie ľadovcov #taurín