Japonsko začalo prevádzku najväčšieho súčasného pokusného fúzneho reaktora

Japonsko v piatok slávnostne uviedlo do prevádzky experimentálny fúzny reaktor JT-60SA, ktorý je v súčasnosti najväčší na svete. Informovala o tom agentúra AFP. Vývoj technológie jadrovej fúzie je zatiaľ v začiatkoch, podľa expertov by však mohla stáť energetickým zdrojom budúcnosti, ktorý je bezpečný, lacný a nezaťažuje životné prostredie.

04.12.2023 16:00
fúzny reaktor, QST, japonsko Foto:
debata (1)

Reaktor JT-60SA je spoločným projektom Japonska a Európskej únie. Jeho cieľom je podporiť ešte väčší Medzinárodný termonukleárny experimentálny reaktor (ITER) vznikajúci na juhu Francúzska, ktorého výstavba sa ale potýka s odkladmi, navýšením rozpočtu aj technickými problémami, píše AFP.

V jadrových elektrárňach sa energia v súčasnosti vyrába štiepením atómových jadier. Pri termonukleárnej fúzii sa naopak pri extrémne vysokých teplotách spájajú ľahké atómy, napríklad vodíka, a to tak, že vytvoria jadrá ťažších prvkov, ako je hélium. Pri tom sa uvoľňuje obrovské množstvo energie.

fúzia, vedci, Čítajte aj Vedcom z Kalifornie sa podarilo zopakovať prelomový experiment v jadrovej fúzii

Japonský tokamak JT-60SA s výškou 16 metrov sa nachádza v meste Naka ležiacom severne od metropoly Tokia a bol navrhnutý tak, aby udržal plazmu s teplotou 200 miliónov stupňov Celzia.

Európska komisárka pre energetiku Kadri Simsonová vyhlásila, že JT-60SA je „najpokročilejší tokamak na svete“, a začiatok jeho operácií označila za „míľnik dejín fúzie“. „Fúzia má potenciál stať sa kľúčovou súčasťou energetického mixu v druhej polovici tohto storočia,“ dodala.

Zástupca vedúceho projektu výstavby reaktora JT-60SA Sam Davis uviedol, že toto zariadenie „nás posunie bližšie k fúznej energii“. „Je to výsledok spolupráce viac ako 500 vedcov a inžinierov a viac ako 70 firiem z celej Európy a Japonska,“ vyhlásil Davis pri dnešnej inaugurácii.

Vlani v decembri sa americkým vedcom z laserového centra v kalifornskom štátnom vedeckom ústave Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) podarilo pri jadrovej fúzii získať viac energie, ako koľko pri experimente spotrebovali. Americké zariadenie ale využíva inú metódu ako ITER a JT-60SA, jadrovej fúzie sa v ňom dosahuje pomocou laserov namierených na malý terčík paliva.

Termonukleárna fúzia by sa mohla stať energetickým zdrojom budúcnosti, pretože využíva dostupné palivá, neznečisťuje ovzdušie, produkuje podstatne menej jadrového odpadu ako súčasné elektrárne a je oveľa bezpečnejšia ako dnešné jadrové reaktory.

US Solar Plant Hanwha Čítajte viac Slnečná energia sa môže stať najdôležitejším zdrojom energie
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #Reaktor #energetika #fúzny reaktor