Vedci vyvinuli vakcínu, ktorá by mohla ochrániť pred viacerými koronavírusmi

Medzinárodný tím vedcov vyvinul vakcínu, ktorá ma potenciál poskytnúť ochranu pred širšou škálou koronavírusov vrátane tých, ktoré ešte nie sú známe. Experimentálna vakcína, ktorú zatiaľ testovali na myšiach, vznikla naviazaním neškodných proteínov z rôznych koronavírusov na nanočastice, ktoré sa potom vstrekujú, aby naštartovali obranyschopnosť tela na boj proti vírusom v prípade infekcie.

09.05.2024 10:30
Vírus / Covid-19 / Laborátórium / Test / Foto: ,
debata

Za vakcínou stoja britské univerzity v Cambridgei a Oxforde a Kalifornská technická univerzita, ktoré výsledky svojho výskumu zverejnili v odbornom časopise Nature Nanotechnology. Objav znamená zmenu v stratégii smerom k „proaktívnej vakcinológii“, v rámci ktorej sú vakcíny navrhnuté a pripravené na výrobu skôr, ako sa objaví potenciálne pandemický vírus. Informoval o tom denník The Guardian.

Pretože vakcína trénuje imunitný systém tak, aby sa zameral na proteíny, ktoré sú zdieľané medzi mnohými rôznymi typmi koronavírusov, ochrana, ktorú vyvoláva, je extrémne široká. Vďaka tomu je účinná proti známym a neznámym vírusom rovnakej čeľade. Testy na myšiach ukázali, že vakcína vyvolala širokú imunitnú odpoveď na koronavírusy vrátane Sars-Cov-1, ktorý spôsobil vypuknutie epidémie Sars v roku 2003, aj keď do nanočastíc vakcíny neboli pridané proteíny tohto vírusu.

Vakcína / Očkovanie / Covid / Koronavírus / Čítajte viac Nemec si nechal vpichnúť vyše 200 dávok vakcíny proti covidu-19. Jeho imunitný systém vedcov prekvapil

„Ukázali sme, že relatívne jednoduchá vakcína môže stále poskytnúť rozptýlenú reakciu na celý rad rôznych vírusov. Posúva nás to o jeden krok vpred k nášmu cieľu vytvoriť vakcíny ešte predtým, ako vôbec vypukne pandémia,“ povedal prvý autor štúdie Rory Hills z Cambridgeskej univerzity.

Univerzálnu vakcínu proti koronavírusom podľa Hillsa možno vyrobiť v existujúcich zariadeniach na mikrobiálnu fermentáciu. Výskumníci pracujú s partnermi v priemysle na spôsoboch, ako tento proces zväčšiť, dodal. Nanočastice a vírusové proteíny možno vyrobiť v rôznych časoch na rôznych miestach a zmiešať pri výrobe vakcíny.

očkovanie Čítajte viac Pochybujete o očkovaní? Tu je 5 hrozivých faktov o infekčných chorobách, ktoré vás možno prinútia zmeniť názor

Medicínske regulačné orgány nemajú postupy pre proaktívnu vakcinológiu a výskumníci tvrdia, že by sa museli vypracovať s príslušnými orgánmi. Ak by sa zistilo, že vakcína je bezpečná a účinná u ľudí, jednou z možností by bolo použiť ju ako posilňovaciu dávku proti COVID-19 s ďalšou výhodou, že chráni pred inými koronavírusmi.

debata chyba
Viac na túto tému: #veda #vedci #koronavírus #Covid-19