„Nie všetky lieky fungujú rovnako pre všetky ženy. Tento nový prístup znamená, že môžeme začať určovať, aké lieky budú pôsobiť pomocou meraní dopadov na živé tkanivo,“ vysvetlila Hannah Harrisonová, výskumníčka z Manchesterskej univerzity, ktorá tím za výskumom viedla.
Materiál, ktorý mali vedci k dispozícii doteraz, podľa nej „nedostatočne kopíroval zložitosť ľudského tkaniva“, čo obmedzovalo možnosti výskumu.
Čítajte viac Dostanem rakovinu? Testovanie na jej genetickú predispozíciu je dostupné aj u nás„Ide v mnohých smeroch o skutočný prielom. Môžeme lepšie testovať prípravky na prevenciu a liečbu rakoviny prsníka aj skúmať, ako faktory ako hustota prsného tkaniva, o ktorej vieme, že je jedným z rizikových faktorov, zodpovedá reakciám na konkrétne hormóny a látky,“ uviedla Harrisonová.
Rakovina prsníka je celosvetovo druhým najrozšírenejším typom rakoviny, uvádza Guardian, zastupuje 11,6 percenta všetkých novodiagnostikovaných prípadov. Najrozšírenejšia je rakovina pľúc so 12,4 percentami. Štúdia univerzity v Oxforde vykonaná v Británii vlani zistila, že ženy, u ktorých je rakovina prsníka odhalená včas, majú teraz o 66 percent väčšiu šancu na prežitie ako pred 20 rokmi.
Čítajte viac Oscarom za vedu bol ocenený prelomový výskum v oblasti liečby rakoviny