Vedcom sa podaril potenciálny prielom vo výskume liečby rakoviny prsníka

Vedci hovoria o potenciálne prelomovom objave vo výskume liečby rakoviny prsníka, napísal uplynulý týždeň denník The Guardian. Výskum financovaný britskou charitou Prevent Breast Cancer našiel spôsob, ako uchovať ľudské prsné tkanivo v osobitnom géle počas najmenej týždňa, čo vedcom pomôže lepšie pochopiť účinnosť rôznych liekov aj vyvíjať nové bez nutnosti testovania na zvieratách.

27.05.2024 13:20
debata
Na túto rakovinu zomiera viac ľudí ako na karcinóm prsníka a hrubého čreva dohromady
Video
Zdroj: TV Pravda

„Nie všetky lieky fungujú rovnako pre všetky ženy. Tento nový prístup znamená, že môžeme začať určovať, aké lieky budú pôsobiť pomocou meraní dopadov na živé tkanivo,“ vysvetlila Hannah Harrisonová, výskumníčka z Manchesterskej univerzity, ktorá tím za výskumom viedla.

Materiál, ktorý mali vedci k dispozícii doteraz, podľa nej „nedostatočne kopíroval zložitosť ľudského tkaniva“, čo obmedzovalo možnosti výskumu.

rakovina prsníka, prsia Čítajte viac Dostanem rakovinu? Testovanie na jej genetickú predispozíciu je dostupné aj u nás

„Ide v mnohých smeroch o skutočný prielom. Môžeme lepšie testovať prípravky na prevenciu a liečbu rakoviny prsníka aj skúmať, ako faktory ako hustota prsného tkaniva, o ktorej vieme, že je jedným z rizikových faktorov, zodpovedá reakciám na konkrétne hormóny a látky,“ uviedla Harrisonová.

Rakovina prsníka je celosvetovo druhým najrozšírenejším typom rakoviny, uvádza Guardian, zastupuje 11,6 percenta všetkých novodiagnosti­kovaných prípadov. Najrozšírenejšia je rakovina pľúc so 12,4 percentami. Štúdia univerzity v Oxforde vykonaná v Británii vlani zistila, že ženy, u ktorých je rakovina prsníka odhalená včas, majú teraz o 66 percent väčšiu šancu na prežitie ako pred 20 rokmi.

mikroskop, vedec, vedci, výskum, vzorka, vírus Čítajte viac Oscarom za vedu bol ocenený prelomový výskum v oblasti liečby rakoviny
debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina #vedci #rakovina prsníka