Mozog sa počas spánku snaží predvídať budúcnosť, myslia si vedci

Nová štúdia zameraná na analýzu mozgovej aktivity počas spánku naznačuje, že niektoré neuróny v mozgu sa snažia predpovedať budúcnosť.

06.06.2024 08:00
potkan, bludisko Foto:
Ilustračné foto
debata

Podľa novej štúdie vedcov z Riceovej a Michiganskej univerzity sa v spánku dejú v mozgu zaujímavé veci. Kým niektoré neuróny v mozgu spracovávajú nedávne zážitky, iné sa zas snažia predvídať aj tie budúce. Vo výskume, ktorý publikoval prestížny časopis Nature, sa vedci zamerali na sledovanie neurónov v hipokampe potkanov (v časti mozgu nachádzajúcej sa v spánkovom laloku, pozn. red.). Potkany vedci počas dňa nechali prechádzať bludiskom a následne v spánku pozorovali ako sa správali ich mozgové neuróny.

Vedci sa zhodujú na tom, že spánok je dôležitý pre vytváranie a uchovávanie spomienok a rovnako tak je dôležitý aj pri učení. Kým cez deň mozog doslova nasáva nové informácie, počas spánku ich triedi, spracováva a ukladá do dlhodobej pamäte. “Niektoré neuróny však v spánku menia svoju reprezentáciu, čím odrážajú to, čo sme všetci zažili na vlastnej koži – prebudenie sa s novým pochopením starého problému,” uviedol neurovedec Caleb Kamere. To sa deje aj bez toho, aby človek sníval.

S využitím strojového učenia sa vedci snažili lepšie pochopiť, čo sa v mozgu potkanov deje keď snívajú. Dospeli k záveru, že potkany v snívali o novom mieste, ktoré zažili počas bdenia. Vo výskume naučili potkany behať v bludisku z jedného miesta na druhé, pričom na každej strane ich čakala odmena. Následne pozorovali, ako sa jednotlivé neuróny v hipokampe aktivujú a kedy sú najvyťaženejšie. Vďaka tomu zistili, ktorú odmenu ich mozog preferuje. V ďalšej časti výskumu skúmali aktivitu neurónov keď potkany odpočívali. “Na naše prekvapenie sa neuróny v spánku nemusia snažiť len stabilizovať spomienku alebo zážitok. Ukázalo sa, že niektoré z nich robia aj prácu navyše. Keď sme totiž potkany po prebudení vrátili na to isté miesto, ich aktivita odrážala niečo, čo sa naučili počas spánku. Akoby v spánku analyzovali priestor, v ktorom sa predtým nachádzali a odmenu, o ktorú mali najväčší záujem,” vysvetlil C. Kamere.

Môže tak ísť o prvú štúdiu svojho druhu, ktorá dokazuje, že k neuroplasticite, teda k vytváraniu nových prepojení medzi neurónmi, dochádza aj počas spánku. Väčšia doterajších štúdii sa totiž zaoberala skúmaním neuroplasticity v bdelosti.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #mozog #štúdia #spánok #bdelosť #neuróny