Českí archeológovia objavili pri výstavbe diaľnice najdlhšiu pravekú mohylu v Európe

Archeológovia pri výskume na stavbe budúcej diaľnice D35 pri Hradci Králové objavili zrejme najdlhšiu pravekú mohylu v Európe. Meria 190 metrov a vznikla pred približne 6 000 rokmi. V pondelok to uviedla Univerzita Hradec Králové (UHK), ktorej akademici na výskume spolupracujú.

18.06.2024 17:15
vykopávky, D35, bager Foto:
debata (1)

Takzvanú dlhú mohylu z doby kamennej archeológovia objavili na rozhraní katastrov obcí Dlouhé Dvory a Lípa. „Skúmaná stavba pochádza zo 4. tisícročia pred naším letopočtom a predstavuje jednu z prvých pohrebných pamiatok v Európe. Svojou dĺžkou okolo 190 metrov nemá medzi podobnými stavbami obdobu,“ uviedla univerzita.

Podľa Petra Krištufa z katedry archeológie Filozofickej fakulty UHK zatiaľ neboli podobné mohyly vo východných Čechách spoľahlivo doložené. „Skúmaný exemplár navyše predstavuje najdlhšiu pravekú mohylu nielen v našom regióne, ale pravdepodobne v celej Európe,“ zdôraznil význam nálezu.

kopcany, archeologicky vyskum Čítajte viac Prejsť sa krajom Slovanov znamená nájsť mosty, nie prekážky. A čo s tým má muž so zdeformovanou tvárou?

Ako uviedla vedúca terénneho výskumu Sylva Tichá Bambasová, z mohylového plášťa sa nič nezachovalo. Podľa jej slov je to však bežné, pretože väčšina mohýl z tohto obdobia leží dlhodobo v poľnohospodársky využívaných oblastiach a ich násypy tak boli rozorané. Spresnila, že z mohyly sa zachoval iba žľab po jej obvode.

V priestore mohyly sa podľa archeológov uskutočnili minimálne štyri pohreby. Okrem milodarov, ako boli keramické nádoby či kamenné predmety, z hrobov odobrali desiatky vzoriek, z ktorých sa budú snažiť získať informácie o príbuznosti, pôvode či strave pochovávaných. Okrem toho našli ďalších asi 30 hrobov. Predpokladajú, že mohyla predstavovala základ pohrebiska, ktoré sa postupne rozrastalo a pochovávanie tam mohlo pokračovať niekoľko storočí.

O výsledkoch výskumu na trase budúcej diaľnice D35 informovalo aj Múzeum východných Čiech na svojom facebooku. Od minulého roka sa archeológom podarilo v trase výstavby, v katastrálnom území obcí Sovětice a Čistěves, odkryť rozsiahle sídliská. „Sídlisko reflektujú miestne kontinuálne osídlenie od mladšej doby kamennej, cez dobu bronzovú, staršiu a mladšiu dobu železnú až po dobu rímsku,“ uvádza múzeum.

Archeológovia robia výskum na stavbe D35 od roku 2022. Okrem katedry archeológie na FF UHK a Múzea východných Čiech v Hradci Králové sa na ňom podieľa aj nezisková organizácia Skupina STIK zo Slovinska.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #archeológia #Hradec Králové #českí archeológovia