Nová metaštúdia (štúdia, analyzujúca iné už publikované štúdie) Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nenašla dôkaz, že používanie mobilných telefónov spôsobuje rakovinu mozgu. Tento rozsiahly prehľad zahŕňa výskum z 22 krajín a 63 štúdií publikovaných medzi rokmi 1994 a 2022. Na ich základe sa nezistila žiadna spojitosť medzi používaním mobilných telefónov a vznikom gliómov, meningiómov, akustických neurómov, ani nádorov hypofýzy, slinných žliaz či leukémie u dospelých a detí. Autormi metaštúdie boli odborníci z 11 organizácií z desiatich krajín.
Mobilné telefóny prenášajú nízkovýkonné elektromagnetické žiarenie (RF-EMF), ktoré podľa tejto metaanalýzy nemajú schopnosť poškodzovať DNA ani spôsobovať ionizáciu elektroneutrálnych atómov a molekúl. Tieto vlny sa považujú za neškodné. Keď je telefón zapnutý, je prijímačom RF-EMF signálov, no pri vypnutí neprenáša ani neprijíma tieto signály.
Čítajte viac Zmutované vlky v okolí Černobyľa dokážu odolávať rakovine, ukázali výsledky dlhodobej štúdieMetaštúdia tiež nenašla dôkaz o tom, že vystavenie sa žiareniu z pevných vysielačov, ako sú vysielacie antény (BTS), je spojené s detskou leukémiou alebo mozgovými nádormi u detí. Výsledky štúdie potvrdili, že vysielače RF-EMF na pracovisku nesúvisia so zvýšeným výskytom gliómov.
IARC predtým klasifikovala mobilné telefóny ako „možno karcinogénne,“ ale tento nový prehľad naznačuje, že obavy z rakoviny spôsobenej používaním mobilných telefónov nie sú opodstatnené.
Vedci však zdôrazňujú dôležitosť ďalšieho výskumu, pretože technológie sa rýchlo vyvíjajú a používajú rádiové vlny rôznymi spôsobmi. Staršie štúdie, ktoré naznačovali potenciálne riziko, boli kritizované pre metodologické nedostatky. Tento nový prehľad prináša vyššiu kvalitu dôkazov a vyvracia predchádzajúce obavy súvisiace so zvýšeným rizikom rakoviny.