Akadémia vied (AV) ČR expanduje do Spojených štátov, jej Ústav organickej chémie a biochémie (ÚOCHB) v otvoril svoju pobočku v Bostone. Chce využiť možnosť sledovať najnovšie trendy v oblasti biomedicínskeho výskumu priamo v centre svetového diania. Dostáva sa totiž do tesnej blízkosti najlepších vedeckých inštitúcií sveta, napr. Harvardovej univerzity, MIT alebo Boston Medical Center (Centra klinickej medicíny). AV ČR na svojom webe uviedla, že ide o unikátnu udalosť v rámci celej Európy.
Rozbeh laboratória AV ČR v Spojených štátoch znamená podľa nej výrazný impulz pre českú vedu, pretože pracovisko v Bostone bude v USA prezentovať české projekty, a to nielen z jeho materského ústavu. Ambíciou pobočky ÚOCHB je stať sa silným a jasne rozpoznateľným hráčom na vedeckej mape sveta, uviedol šéf ústavu Jan Konvalinka.
Čítajte viac Českí vedci skúmali tvorbu bielkovín. Ich zistenia môžu významne pomôcť pri liečbe neplodnostiÚzke prepojenie s najlepšími výskumnými inštitúciami sveta je podľa vedcov významné nielen pre akademickú sféru, ale pre celú spoločnosť. Vďaka nemu sa zvyšuje šanca, že český výskum dospeje k jeho konkrétnej aplikácii, napríklad v látke, ktorá sa stane základom nového lieku, vysvetlila AV ČR.
„Je to veľký deň pre českú vedu. Ide o vôbec prvý prípad, keď česká vedecká inštitúcia otvára pobočku takého významu v zahraničí. Boston je strediskom toho najlepšieho svetového výskumu v medicinálnej chémii, čo je odbor, v ktorom ÚOCHB zaznamenal mnoho úspechov,“ povedal český minister pre vedu a výskum Marek Ženíšek. Verí, že vďaka prístupu k dôležitým hráčom v danom sektore bude možné výskum rýchlejšie konkrétne aplikovať.
Prvé laboratórium nového pracoviska povedie významný biológ David M. Sabatini, ktorý sa zameriava na vedecké otázky súvisiace s rastom, metabolizmom a starnutím. Do výskumu plánuje zapojiť aj kolegov, ktorí sa zaoberajú strojovým učením, pretože tento segment sa veľmi rýchlo rozvíja a podľa vedcov má potenciál zmeniť podobu vedeckého výskumu.