Fousova fotografia zachytila halové javy v Krušných horách za svitu Mesiaca. Oficiálny popisok NASA uvádza, že obrovské oko na oblohe je diamantovým prachom. „To je neformálne označenie pre malé ľadové kryštáliky, ktoré sa tvoria vo vzduchu a trepetajú sa k zemi. Keďže sú tieto kryštály geometricky tvarované, môžu spoločne systematicky odrážať svetlo zo Slnka alebo Mesiaca do vašich očí, čo spôsobuje, že sa objaví obrovská hala a nezvyčajné oblúky. A niekedy môže výsledok spoločne vyzerať ako obrie oko, ktoré sa pozerá priamo na vás,“ vysvetlil americký úrad.
"Na snímke vyhotovenej v Krušných horách v Českej republike minulý týždeň jasný Mesiac vychádzajúci vzduchom naplneným ľadovou hmlou spôsobil, že mnoho z týchto nádherných ilúzií oblohy bolo vidieť súčasne. Okrem vedľajších ‚mesiacov‘, tečných oblúkov, hala a parhelického kruhu sú úplne vľavo viditeľné svetelné stĺpy nad vzdialenými svetlami, zatiaľ čo Jupiter a Mars možno nájsť priamo v spodnej časti 22-stupňového hala, "píše NASA.
Kuřákova snímka nazvaná Geminid Meteors over a Snový Forest (Geminidy nad zasneženým lesom) vznikla pri juhopoľskom meste Szklarska Poremba na severnom rozhraní Jizerských hôr a Krkonoš.
Astronomická snímka dňa NASA (APOD) vyhlasuje od roku 1995. Je jedným z najuznávanejších ocenení svojho typu po celom svete. Sprievodné texty sú prekladané do 23 svetových jazykov vrátane češtiny. Českí fotografi sa vo výbere tento rok ocitli hneď niekoľkokrát, napríklad Pavol Gabzdyl so snímkou západu slnka nad Brnom či Petr Horálek s fotografiou kométy Olbers nad hradom Kunětická hora.