Zvierací trh v čínskom Wu-chane bol naozaj prvotným epicentrom pandémie ochorenia COVID-19.
Prínos pobytu v prírode pre fyzické i duševné zdravie človeka je známy už dlho - a predovšetkým potom pre ľudí trpiacich zdravotnými problémami.
Alkohol je škodlivý a jeho pitie nemá pre mladých ľudí žiadne zdravotné výhody. Občasné pitie malého množstva alkoholu môže prospievať iba ľuďom nad 39 rokov.
Západonílska horúčka je akútne horúčkovité ochorenie. Pôvodcom ochorenia je západonílsky vírus (West Nile Virus, WNV) z čeľade Flaviviridae.
Prečo si ľudia mysleli, že kanibalizmus prospieva ich zdraviu? Odpoveď ponúka pohľad do zákutí európskej histórie v čase, keď boli Európania posadnutí múmiami.
Slnečné žiarenie môže u mužov aktivovať hormón grelín, ktorý spôsobuje zvýšenú chuť do jedla. U žien jeho zvýšené hodnoty blokuje hormón estrogén.
Dusičnany a dusitany používané najmä na konzerváciu údenín môžu byť spojené s rozvojom niektorých druhov rakoviny.
Dosáľanie jedál pri stole skracuje dĺžku života o viac než dva roky u mužov a u žien o rok a pol, tvrdia britskí vedci.
Švédska firma DeFaire Medical začala predávať tabletky, ktoré podľa nej bránia "opici" po požití nadmerného množstva alkoholu.
Archeológovia objavili pozostatky vojakov, ktorí padli v roku 1815 v bitke pri Waterloo v Belgicku.
"Povedz paljanycja!" kričí chlapec a beží za neznámym mužom. Ukrajinský názov pre tradičný chlieb sa od začiatku vojny stal výrazom, ktorý odlišuje "svojich" od "cudzích".
Detské telíčko sa rýchlejšie prehreje a stráca viac tekutín. Okrem teploty sa v aute postupne zvyšuje aj vlhkosť a termoregulačné mechanizmy tela zlyhávajú.
Úrad verejného zdravotníctva SR vzhľadom na stúpajúci počet prípadov COVID-19 pripomína sériu odporúčaní, ktoré pomôžu znižovať riziko šírenia nákazy.
Skamenené pozostatky jedného z najstarších predchodcov človeka sú približne o milión rokov staršie, než si vedci pôvodne mysleli. Vyplýva to z nového výskumu.
Odborníkov znepokojuje nový vysoko nákazlivý omikronový subvariant BA.2.75, ktorý sa výrazne šíri v Indii a vyskytol sa už aj v iných krajinách.
Úlomok čeľuste objavený minulý mesiac v severnom Španielsku by mohol byť najstaršou známou fosíliou ľudského predka v Európe, uviedli v piatok španielski paleontológovia.
Kovové zliatiny, ktoré sa používajú na výrobu kĺbových náhrad a kostných implantátov, musia byť veľmi pevné a odolné, ale zároveň nebývalo pružné.
Ukrajinská matematička Maryna Vjazovská dnes v Helsinkách prevzala najprestížnejšie ocenenie vo svojom odbore - Fieldsovu medailu.
Otvorila nové cesty na liečbu rakoviny. So svojim tímom objavila, na ktoré miesta v DNA vo vnútri nádorových buniek pôsobia a kde sa uchytajú protinádorové liečivá.
Nový výskum vedcov by mohol dať úplne nový význam termínu "pivný pupok". A pivo by sa tak mohlo zaradiť spolu s červeným vínom medzi neresti s prínosom pre zdravie.
Odborníci varujú, že svet ani po viac ako dvoch rokoch pandémie koronavírusu stále nepoužíva jednu zo svojich najúčinnejších zbraní v boji proti ochoreniu COVID-19 - správne vetranie verejných priestorov.
Dopriať si na raňajky pohár mlieka je pomerne bežný zvyk. Piť ho však nemôže každý.
Podľa najnovšej štúdie vedcov z Weizmannovho inštitútu si ľudia často hľadajú priateľov, ktorí voňajú podobne, ako oni sami.
Toto ochorenie sa v Spojenom kráľovstve bežne vyskytovalo v 50. rokoch minulého storočia.
Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 sú odolnejšie proti protilátkam vyvinutým u ľudí, ktorí prekonali covid-19 alebo proti nemu boli plne očkovaní a dostali aj posilňovaciu dávku.