Slovenskí vedci urobili významný objav pre onkologický výskum.
Pri odhadovaní rizika nákazy a pre efektívnu ochranu vašich blízkych je dôležité poznať aspoň jeden z najvýznamnejších parametrov ochorenia COVID-19: inkubačný čas.
Ochorenie COVID-19 už rok zásadne ovplyvňuje naše životy. Dôležitou prevenciou proti ochoreniu je zásada - nosenie rúška, sociálny odstup, hygiena rúk a očkovanie.
Učitelia môžu hrať väčšiu úlohu pri šírení choroby COVID-19 v školách ako mladí študenti, vyplýva z malej štúdie amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
Novým riaditeľom archeologického parku v Pompejach sa stal Gabriel Zuchtriegel, archeológ pôvodom z Nemecka.
Mutácia koronavírusu, ktorú vedci prvýkrát odhalili vlani v decembri na juhu Anglicka, je teraz v Británii dominantná a zrejme bude časom prevládať na celom svete.
Vedci z českej Akadémie vied testujú nové postupy pre liečbu komplikácií Crohnovej choroby na miniatúrnych prasiatkach.
Obrana pred hadom alebo skok na cestu pred prechádzajúce autá. Aj takýmito spôsobmi už majitelia psov zachraňovali svojich štvornohých miláčikov.
Vakcína proti covidu-19 od britsko-švédskeho výrobcu AstraZeneca je účinnejšia, keď sa druhá dávka aplikuje v dlhšom, zhruba trojmesačnom časovom intervale od prvej.
Vo Francúzsku na narodilo prvé dieťa žene, ktorá podstúpila transplantáciu maternice. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na nemocnicu, v ktorej pôrod prebehol.
V Izraeli oznámili výsledok prvej fázy klinickej štúdie výskumu lieku proti covidu-19. Vykonali ju na 35 ľuďoch so stredným alebo ťažkým priebehom ochorenia.
Na štúdii, ktorá sa začne na budúci týždeň, by sa malo zúčastniť 90 účastníkov vo veku 18 - 30 rokov.
Vedci v Spojenom kráľovstve objavili ďalší variant koronavírusu SARS-CoV-2 obsahujúci mutácie, ktoré by mohli spôsobiť ťažkosti, informovala na svojej webovej stránke stanica BBC.
Rumunská polícia objavila minulý týždeň vzácnu prilbu "vikingského pôvodu" pochádzajúcu z 11. storočia, ktorá sa stratila pred desiatimi rokmi krátko po náleze v riečnom koryte.
Vedcom sa podarilo vyvinúť novú kožnú náplasť, ktorá zmonitoruje, či vaše telo funguje spoľahlivo.
Najstarší nápis nájdený u Slovanov netvorí hlaholika, ale starogermánske runy.
Už je to rok, čo neurologička Dona Kim Murpheyová prekonala covid-19. Mala návaly ospalosti, zmeny videnia, mierne dýchacie problémy, stiahnutý hrudník, vyrážka a podráždený žalúdok.
Riziko koronavírusovej nákazy sa pravdepodobne výrazne znižuje, ak rúško tesne prilieha k tvári a ľudia nosia dve namiesto jedného.
Podľa vedcov to bola len malá, predbežná štúdia a na to, aby mohli svoje zistenia definitívne potvrdiť, bude potrebný ďalší výskum.
Rúška, respirátory rôznych skupín. Ochráni nás rúško alebo je lepší respirátor? O účele použitia, ale aj o funkcii a rozdieloch medzi respirátormi hovorí epidemiologička MUDr. Andrea Kološová, PhD.
Liek tiež skracuje čas potrebný na ich zotavenie a podaný spolu s prípravkom dexametazón redukuje potrebu napojenia na pľúcnu ventiláciu.
Ochráni viac rúško alebo respirátor? Nosiť jednorazové alebo látkové rúško? Stačí FFP2 respirátor či radšej FFP? Prinášame vám veľký prehľad.
Šéf skupiny expertov WHO Peter Embarek povedal, že netopiere sú pravdepodobným pôvodcom nákazy koronavírusu SARS-CoV-2.
U účastníkov štúdie vedcov z Oxfordskej univerzity inhalujúcich budezonid tiež rýchlejšie ustúpila horúčka a v menšej miere ich tiež trápili dlhodobé následky covidu.
S najväčšou pravdepodobnosťou preskočil na človeka z iného živého organizmu.