Britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca, pracujúca na jednej zo sľubných očkovacích látok proti koronavírusu vyhlásila, že údaje z poslednej fázy testovania vakcíny očakáva v priebehu tohto roka.
Vedci v Spojených štátoch vyvinuli algoritmus, ktorý podľa zvuku kašľa dokáže rozlíšiť, či je človek nakazený koronavírusom.
Po dve stáročia sa poľskí, nemeckí aj francúzski vedci márne snažili nájsť hrob slávneho astronóma Mikuláša Kopernika.
Imunita proti infekcii koronavírusu podľa odborníkov newyorskej siete nemocníc Mount Sinai trvá viac ako päť mesiacov.
Vedci z Oddelenia taveninových sústav Ústavu anorganickej chémie SAV skúmajú priemyselne zaujímavé taveniny anorganických solí, predovšetkým fluoridy.
Po zverejnení plánov na plošné testovanie zdieľali tisíce používateľov Facebooku tvrdenia o tom, že budú ľuďom počas testovania na prítomnosť koronavírusu zavedené mikročipy.
Znečistenie ovzdušia spôsobilo v roku 2019 vo svete smrť 476 000 novorodencov, pričom najhoršie dopadli lokality v Indii a subsaharskej Afrike.
Že karanténa nesvedčí mozgu a vytráca sa empatia, nehovoria len psychológovia a psychiatri, ale dosvedčuje to aj výskum mozgovej aktivity.
Úrad, ktorý výskum zastrešoval, oznámil, že je veľmi nízka šanca, že by látka pomáhala hospitalizovaným pacientom.
Vedci vyvinuli krvný test, ktorý pomôže lekárom predpovedať, ktorým pacientom s COVID-19 hrozí závažný priebeh ochorenia.
"Možno nezachytia každého, ale odhalia tých, ktorí infikujú najviac, čiže v skratke - pomôžu pochytať tzv. superroznášačov SARS-CoV-2," poznamenal epidemiológ Michael Mina z americkej Harvardovej univerzity.
Vakcína proti chorobe COVID-19 vyvinutá Oxfordskou univerzitou vyvoláva podobnú imunitnú reakciu u starších i mladších dospelých.
CERN je najznámejšia medzinárodná vládna organizácia v oblasti výskumu elementárnych častíc a štruktúry hmoty.
Nová štúdia, ktorá vznikla v spolupráci slovenských a českých vedcov popisuje jav, ku ktorému dochádza pri smrti bakteriálnej bunky.
Koronavírusová pandémia zabíja aj mnoho nenakazených ľudí. Vyplýva to zo štúdie vedcov z londýnskej univerzity Imperial College na základe dát z dvoch desiatok krajín.
Ženský organizmus ráno precitá skôr. Ale večer je preň ťažšie zostať dlho hore. Biologické hodiny žien a mužov netikajú v rovnakom rytme.
Deti, ktoré pijú z plastových fliaš, môžu denne prijať až milión mikroplastových častíc.
V čase, keď čoraz viac ľudí pracuje z domu, sa odporúča pravidelne sa pri tom zdvihnúť zo stoličky a hýbať sa. Sedavý životný štýl totiž aj bez toho čoraz viac preniká do nášho každodenného života.
Do štúdie sa zapoja zdraví ľudia vo veku 18 až 30 rokov.
Odborníci zistili, že osoby s "nulou" majú v prípade nakazenia sa uvedenou chorobou nižšie riziko závažných komplikácií ako zlyhanie orgánov alebo aj smrti.
Do akej miery je normálne zabúdať mená a heslá? Nedostatky v pamäti sú častejšie so zvyšujúcim sa vekom, ale dôvodom môžu byť aj psychické problémy alebo depresie.
Do štúdie sa zapojí 2 100 hospitalizovaných dospelých z USA a Latinskej Ameriky s miernym alebo vážnym priebehom ochorenia.
Klinické testy v rámci programov WHO tvrdia, že podávanie látky remdesivir nemá žiadny alebo len malý vplyv na dĺžku hospitalizácie a na šancu na prežitie pacientov s chorobou COVID-19.
Vedci z Oxfordskej univerzity v Británii vyvinuli antigénové rýchlotesty na koronavírus, ktoré výsledky ukážu do piatich minút. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.
Pacienti, ktorí už raz prekonali ochorenie COVID-19, môžu po opätovnej nákaze novým druhom koronavírusom pociťovať dokonca silnejšie príznaky.