Karolínsky inštitút v Štokholme udelil Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu za rok 2022 švédskemu expertovi na evolučnú genetiku Svantemu Pääbomu.
Toto už sme zrejme niekedy zažili úplne všetci. S niekým sa rozprávame – napríklad s potenciálnym novým kamarátom či kamarátkou, kolegom v práci alebo novým milostným partnerom – a aj keď sa nestalo nič zvlášť hrozné, spätne nás zaplaví vlna obáv z toho, aký sme urobili dojem, napísal server Psychology Today.
Ženy, ktoré pracujú na výskumných staniciach v Antarktíde, sa často stretávajú so sexuálnym obťažovaním.
Ak sa vám pri chuti kelu skriví tvár, nie ste sami: vedci zistili, že nenarodeným deťom sa pri kontakte s chuťou kelu v maternici skriví tvár do plačlivého výrazu.
Ľudia, ktorí majú nočné mory aspoň raz týždenne, majú štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť demencie.
Vedci tvrdia, že sa im podarilo odhaliť, ako znečistené ovzdušie vedie k vzniku rakoviny. To je objav, ktorý úplne mení ľudské chápanie toho, ako nádory vznikajú.
Plávanie v studenej vode pomáha ľudskému zdraviu, vrátanie lepšieho metabolizmu tukov. Znižuje tak riziká civilizačných ochorení ako je napríklad cukrovka.
Ľudia, ktorí sú si vo vzhľade veľmi podobní a nie sú príbuzní, čiastočne vykazujú aj genetickú podobnosť a majú aj podobné správanie.
Najstarší známy predok človeka vedel chodiť, ale napriek tomu mohol šplhať po stromoch ako opice, naznačuje štúdia.
Umelé sladidlá by nemali byť považované za bezpečnú náhradu cukru. Štyri najpoužívanejšie totiž zasahujú do zloženia črevných baktérií a dve z nich majú vplyv na metabolizmus glukózy.
Taliansky horolezec Reinhold Messner, ktorý dlhodobo podporuje ochranu prírody, považuje odriekanie a zákazy v boji proti ničeniu životného prostredia za kontraproduktívne.
Výsledky celoštátneho testovania v USA ukázali, aké ničivé boli posledné dva roky pandémie covidu-19 pre deväťročných školákov, najmä pre tých najzraniteľnejších.
Čaj je súčasťou zdravého životného štýlu a ľudia, ktorí ho pijú, majú zrejme o niečo vyššiu pravdepodobnosť, že budú žiť dlhšie ako tí, ktorí ho nepijú.
Archeológovia v indonézskej jaskyni objavili zatiaľ najstarší dôkaz chirurgickej amputácie. Na mieste našli 31 000 rokov staré telo, ktoré vykazovalo známky odstránenia nohy.
Medzinárodný tím zložený z vedcov z viacerých odborov teraz bude hľadať odpoveď na otázku, čo sa pred tisíckami rokov pri dnešných Vrábľoch vlastne stalo.
Medzinárodný tím vedcov objavil novú exoplanétu, ktorá môže byť obývateľná. Dostala názov Speculoos-2c.
Vo Švajčiarsku sa začne 15. septembra prvý pokusný projekt s predajom marihuany a hašiša v lekárňach na rekreačné použitie.
Čína sa stala prvou krajinou na svete, ktorá oficiálne schválila inhalačnú vakcínu proti ochoreniu COVID-19.
Či už sa ľudia rozhodnú pre repelent, dlhé rukávy alebo odpudzovače hmyzu, obávané komáre si k nim vždy nájdu cestu.
Pre mnoho ľudí je covid nepríjemnosťou, ktorá sa stala nežiaducou súčasťou bežného života. Nie tak v Číne, kde tí, ktorí sa nakazili vírusom, sú izolovaní a často znevažovaní .
Znížený sexuálny apetít, halucinácie či vypadávanie vlasov. To sú podľa novej štúdie niektoré zo súboru dlhodobých príznakov u ľudí, ktorí prekonali covid.
Jej otec bol významný matematik, ona kráča v jeho šľapajach. Šárka Nečasová vedie jedno z najúspešnejších oddelení v Akadémii vied ČR.
Mnísi v stredovekom Anglicku trpeli črevnými parazitmi takmer dvakrát častejšie ako ľudia z chudobnejších vrstiev. Kláštory pritom mali lepšie hygienické vybavenie ako ostatné objekty.
Jeden z chovateľov v thajskej zoo sa prezliekol za pštrosa, na chrbát si pripevnil perie, na hlavu si nasadil maketu pštrosej hlavy a pri predstieranom pokuse o útek pobehoval po výbehu.
Pozeráte americké seriály z lekárskeho prostredia a zdajú sa vám situácie na sále prehnané? Opak je pravdou...