„Našou cieľovou skupinou naďalej zostanú podnikoví zákazníci. Ale v ponuke nebudú chýbať ani produkty pre domácnosti, ktoré o naše služby prejavia záujem,“ hovorí o zámeroch eTelu generálny riaditeľ Juraj Taptič. Amtel sa chce po vstupe na trh podľa šéfa spoločnosti Alexandra Nagya zamerať najmä na stredné a malé firmy.
Rozhodnutie Telekomunikačného úradu o prepojení sietí, ktoré tvorí základ dohody medzi ST a alternatívnymi operátormi, neumožní konkurenciu iba v miestnych hovoroch. „V súlade s rozhodnutím úradu nebudú mať možnosť výberu operátora zákazníci používajúci službu ST Mini a zákazníci užívajúci špeciálne cenové – sociálne programy, ako napríklad zdravotne ťažko postihnutí občania. Po spustení služieb výberu operátora však iné objektívne obmedzenia dostupnosti týchto služieb vyplývajúce zo zmluvy nepredpokladáme,“ dodáva Taptič.
Podľa Nagya by mohlo prepojenie sietí fungovať už tri mesiace po podpise zmluvy. Podľa informácií Pravdy však bude všetko závisieť od variantu prepojenia. Napríklad, či pôjde o prenájom okruhov ST alebo vybudovanie infraštruktúry až do stanoveného bodu prepojenia. Pre pokrytie celého Slovenska musí byť alternatívny operátor prepojený minimálne v piatich bodoch.
ST majú po celom Slovensku rozsiahlu sieť starších závesných a hliníkových káblov. Tie firma postupne nahrádza metalickými a optickými sieťami. Dĺžka optických káblov na konci roka 2003 presiahla 8 400 km. ST na konci minulého roka prevádzkoval 1 373 800 liniek.
Amtel poskytuje na Slovensku hlasové služby cez prenajaté siete pre takmer 6-tisíc klientov. Írsky eTel vlastní v Európe rozsiahlu optickú sieť. Na ňu má napojené vlastné metropolitné siete (aj v Bratislave) a prenajaté národné siete.
Blízko k dohode s ST je aj odštepný závod ŽSR – Železničné telekomunikácie. Tie majú optické vlákna zakopané popri železničnej trati cez juh Slovenska z Bratislavy až do Čiernej nad Tisou.
Kto rokuje o prepojení s ST
- eTel
- Amtel
- ŽSR – Železničné telekomunikácie
- GlobalTel
- GTS
- Slovanet
- Nextra
- BT Slovakia