“V piatok 16. septembra sme uskutočnili prvý videotelefonát v tejto novej sieti,“ uviedla technická riaditeľka firmy Dana Prekopová. Prevádzka novej siete sa zatiaľ testuje len v rámci firmy Orange, neskôr si ju budú môcť vyskúšať aj vybraní zákazníci a komerčnú prevádzku operátor musí v súlade s licenciou začať do konca prvého štvrťroka 2006.
UMTS umožní napríklad širokopásmový prístup na internet, či prenos videa v reálnom čase. Licencia ukladá obom mobilným operátorom začať komerčnú prevádzku UMTS siete v marci budúceho roka minimálne v Bratislave. „Bude našou snahou, aby pri spustení komerčnej prevádzky bolo pokrytie o niečo širšie,“ uviedol generálny riaditeľ Orange Slovensko Pavol Lančarič. Pokrytie bude firma postupne rozširovať v závislosti od reálneho kúpyschopného dopytu a podľa technických možností. V obmedzenej miere chce Orange začať predávať telefóny fungujúce v tejto sieti už tento rok. „Predpokladáme, že po jarných veľtrhoch pôjde dole cena telefónov podporujúcich UMTS a rozšíri sa aj ich ponuka,“ dodal Lančarič. Tento rok by mali byť dostupné aj nové SIM karty.
Orange okrem 1,499 miliardy Sk za licenciu na prevádzkovanie UMTS siete investoval podľa Lančariča len v tomto roku do začatia pilotnej prevádzky stovky miliónov korún a s jej postupným rozširovaním by investície mali dosiahnuť rádovo miliardy. Know-how má slovenský Orange od svojej materskej spoločnosti, ktorá uviedla sieť do prevádzky už skôr.
Štandardná rýchlosť? Asi 384 kilobitov za sekundu
Nová UMTS sieť by mala teoreticky dosiahnuť prenosovú rýchlosť 2 Mb/s. Ako však uviedol Etienne Bauche, zástupca technickej riaditeľky Orange, ide len o teoretickú hodnotu.
„Aby ste dosiahli 2 Mb/s, museli by ste byť sám na svete a stáť priamo pred stožiarom s vysielačom,“ povedal Bauche. Najvyššia štandardom definovaná prenosová rýchlosť, ktorá je technicky dosiahnuteľná pri ideálnych podmienkach, je 384 kilobitov za sekundu, podľa neho pre jednu aplikáciu. Rýchlosť závisí napríklad od možnosti šírenia signálu, rušenia alebo záťaže na jednej bunke. Dodávateľmi technológie pre Orange Slovensko boli Alcatel, Nokia a Nortel.
T-Mobile chystá prekvapenie
„Hovoriť o technológiách či službách, ktoré ešte de facto neexistujú, je nezodpovedné a pre zákazníka irelevantné. Nie je to štýl T-Mobilu. Preto môžeme s potešením oznámiť, že v najbližších týždňoch T-Mobile predstaví novú revolučnú technológiu, ktorá prinesie širokopásmový prístup nielen do centier Bratislavy či Košíc, ale signifikantnejšiemu počtu zákazníkov na celom Slovensku. Širokopásmový prístup na internet bude mať totiž ďalšiu alternatívu s konkrétnym pokrytím, konkrétnymi cenami a konkrétnymi mobilnými zariadeniami,“ uviedol v reakcii na informácie Orangeu generálny riaditeľ mobilného operátora T-Mobile Slovensko Robert Chvátal.