Okolo pol milióna ľudí na Slovensku využíva služby najmenej dvoch z trojice mobilných operátorov Orange, T-Mobile alebo Telefónica O2. V prvom mobile majú SIM kartu od Orangeu či T-Mobile a v ďalšom kartu od O2.
Na trend dvoch mobilov, ktorý sa výraznejšie rozšíril po vstupe tretieho operátora O2, už zareagovali predajcovia. Na slovenskom trhu pred mesiacom ponúkli čínsky mobil, v ktorom môžu naraz aktívne fungovať dve SIM karty.
Doteraz predávané mobily na dve karty neumožňovali súčasnú prevádzku oboch, užívateľ si ich musel prepínať. Nový „dvojmobil“ si za mesiac kúpilo niekoľko desiatok Slovákov. Obchodníci si myslia, že by sa mohol presadiť podstatne viac.
Možný trh vidia na úrovni desaťtisícov klientov. Na Slovensku je totiž aktívnych viac ako 5,7 milióna SIM kariet pri predpokladanom počte viac ako 4,5 milióna telefonujúcich. Väčšie rozšírenie mobilov medzi ľuďmi limituje skutočnosť, že mobil má málo detí do ôsmich rokov a dôchodcov. Najväčší operátor Orange odhaduje, že približne desať percent ľudí používa SIM karty viacerých operátorov, čo je spolu okolo pol milióna ľudí.
Využívanie namiesto dvoch mobilov jeden s dvoma SIM kartami by mohlo osloviť pracovne vyťažených.
„Takýto telefón by sa mi hodil,“ hovorí manažér z Bratislavy Martin Mečiar. Čínsky mobil však podľa neho nepôsobí dôveryhodne. Obchodníci tvrdia, že „dvojmobil“ značky Mivvy Dual, ktorý sa na slovenský trh dostal cez susedné Česko, má kvalitu a je naň dvojročná záruka. Aparát sa predáva za osemtisíc korún. „Na slovenskom trhu ide o novinku,“ vysvetľuje Lucia Havlíková z elektronického obchodu gsm-shop.sk.
Predajcovia tvrdia, že mobil sa môže presadiť len pri väčšej propagácii. „Kým sa neobjaví na plagátoch, záujem bude nízky,“ myslí si Martin Mlynár, zástupca internetovej stránky topmobil. sk. Zákazníkov môže prilákať aj širší výber.
„Dvojmobil“ však chce na slovenský trh dodávať aj spoločnosť Angler. Ide tiež o mobil čínskeho pôvodu, ktorý sa má na Slovensko dostať cez Nemecko, kde ho dodávatelia chcú dať na predvianočný trh. Príchod tohto aparátu na Slovensko predpokladá konateľ spoločnosti Angler Alexander Nagy v prvom štvrťroku budúceho roka. Z renomovaných značiek predstavila „dvojmobil“ spoločnosť Samsung. Aparát, ktorý v prepočte stojí okolo 16-tisíc korún, sa však zatiaľna slovenský trh nedostal.
Zákazníci si nové telefóny kupujú väčšinou spolu s novým hlasovým paušálom. Trojica mobilných operátorov na Slovensku však zatiaľ so zaradením čínskeho „dvojmobilu“ do ponuky neuvažuje, aj keď mobil má povolenie na predaj na európskom trhu. „O takýchto telefónoch máme informácie z Číny. V najbližších mesiacoch ich však neplánujeme uviesť na náš trh,“ reaguje hovorca Orangeu Richard Fides. T-Mobile tvrdí, že dopyt zákazníkov si nevyžaduje zaradiť daný telefón do jeho ponuky. Podobne reagovala aj Telefónica O2.