„Možno to súvisí aj s tým, že mnohí starší ľudia majú strach z novej techniky, ktorý sa im len ťažko prekonáva. Mladšia generácia má zasa možno internet už doma a sama si nájde spôsob, ako sa dostať k informáciám, ktoré potrebuje,“ povedala pracovníčka knižnice Zuzana Mjartanová.
Zároveň pripomenula, že knižnica je síce bezbariérová, nevidiaci však musia prekonať množstvo prekážok pri ceste do budovy. Tá totiž nestojí priamo v centre mesta a časť zrakovo postihnutých Žilinčanov sa do knižnice nedostane bez pomoci sprievodcu.
„V sprístupňovaní internetu pre slabozrakých a nevidiacich chceme naďalej pokračovať. Dúfame, že časom záujem stúpne. Pre zrakovo postihnutých sme začali sprístupňovať aj zvukové knihy na CD nosičoch, kde je beletria i odborná literatúra. Tam sa nám podarilo záujem rozhýbať,“ dodala Mjartanová.
Projekt za viac než 100.000 korún zaplatila knižnica z vlastných zdrojov a grantov. V Žilinskom kraji, kde žije asi 1100 zrakovo postihnutých obyvateľov, takáto služba údajne v iných mestách nefunguje. Pri spustení internetu pre ľudí s poruchou zraku pred dvoma rokmi patrila Žilina podľa zástupcov knižnice medzi priekopníkov na celom Slovensku.